Adrenalina în Campionatul Național de Raliuri

Data publicării : 9 Iunie 2015
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Adrenalina în Campionatul Național de Raliuri

Spectacol pe macadam! Simone Tempestini și Napoca Rally Academy și-au consolidat poziția de lideri în Campionatul Național de Raliuri în clasamentele piloților și pe echipe după succesul din weekend din Raliul Deltei. Puștiul de 21 ani a câștigat apoi 9 din cele 11 probe speciale și a terminat competiția cu un avans considerabil de 2 minute în fața colegului Bogdan Marișca. “Sunt foarte fericit că am reușit și aici la Tulcea să obținem primul loc în clasamentul general. Ne-am distrat foarte mult, a fost un relief foarte frumos, probele ne-au plăcut și ritmul pe care l-am ținut a fost unul mulțumitor. Și eu și Dorin, ne-am distrat foarte mult “ a declarat Tempestini. Simone a bifat cea de-a treia victorie consecutivă a sezonului intern. Asul volanului are acum 80 de puncte în clasamentul general, cu 35 puncte mai mult decât Edwin Keleti, vicecampionul din 2014. Pentru juniorul Napoca Rally Academy urmează acum startul în Raliul Sardiniei, etapă din Campionatul Mondial de Raliuri. Următoarea etapă din Campionatul Național de Raliuri este Raliul Moldovei programat în perioada 26 – 27 iunie.