Adrenalină în Raliul Transilvaniei

Data publicării : 21 Iulie 2015
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Adrenalină în Raliul Transilvaniei

Spectacol total în etapa a cincea a Campionatului Național de raliuri. În prezența unui public numeros pe probele speciale din județul Cuj, elita pilotajului autohton i-a încântat pe fanii motorsportului. Cel mai rapid pilot a fost Simone Tempestini, reprezentantul României în Campionatul Mondial de Raliuri. Puștiul de 21 ani a menținut un ritm constant ridicat pe tot parcursul competiției și s-a impus în fața colegului Bogdan Marișca. “Rezultatul meu este unul bun, am reușit să câștig  raliul de acasă, și a fost o luptă frumoasă cu Bogdan.”  declarat  Simone Tempestini. Bogdan Marișca aflat la primul lui raliu pe asfalt, campionul național din urmă cu 10 sezoane a pilotat ca în vremurile sale de glorie și a terminat cursa cu doar 18 secunde în spatele campionului. Podiumul a fost completat de un alt pilot Napoca Rally Academy, Marco Tempestini. Veteranul de 52 ani a avut o cursă cu multe peripeții și a prins locul 3 după un duel al generașiilor cu Raul Badiu, un pilot cu 29 ani mai tânăr. Simone Tempestini este lider  în ierarhia generală, cu 105 puncte. El este urmat în clasament de Edwin Keleti, vicecampionul din 2014 și de Bogdan Marișca. Următoarea etapă are loc în perioada 21-22 august la Sibiu, unde probele speciale de pe Transfagărășan vor face deliciul publicului.