BC Mureș, prima finalistă a Ligii Naționale

Data publicării : 7 Mai 2015
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : BC MURES baschet masculin

Formația ardeleană BC Mureș a învins-o pe Steaua CSM Eximbank București și se califică în finala Ligii Naționale de baschet masculin.În Sala Sporturilor din Târgu Mureș, vicecampioana BC Mureș a câștigat cu scorul de 88-70 în cea de-a treia partidă din cele cinci programate, scorul general fiind 3-0. La București, ardelenii au câștigat primele două partide cu 93-87 și 94-90. În cel de-al treilea meci, Steaua nu a condus decât în primele minute, apoi s-a lăsat pradă celor de la BC Mureș care au controlat jocul până la final. Cu zece minute înainte de finalul meciului, mureșenii aveau un avans de 23 de puncte.  Vaidotas Peciukas cu 20 de puncte și Filip Adamovic cu 19 puncte au fost principalii marcatori ai partidei și au adus victoria mureșenilor. Cel mai bun de la Steaua a fost Titus Nicoară, cu 22 puncte și 9 recuperări.