Bistrita - Branesti 1- 0

RSS Știri

Data publicării : 30 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : bistrita branesti 1-0

Gloria lui tata Jean a iesit din zona nisipurilor miscatoare. Bistrita a incheiat turul Ligii I cu un succes, 1-0 cu Victoria Branesti si iese de la retrogradare.
Startul meciului a fost unul echilibrat, dar nu pentru ca cele doua echipe si-au creat un numar egal de ocazii sau de faze de atac, ci pentru ca ambele echipe n-au jucat nimic in egala masura. Atat bistritenii cat si jucatorii Branestiului s-au concentrat tot timpul pe faza defensiva, ignorand aproape total constructia si actiunile de atac. Astfel ca golul marcat de bistriteni in minutul 26, a venit oarecum surprinzator. Si asta pentru ca oaspetii n-au reusit sa blocheze pasa lui Velcovici spre Bajenaru in marginea careului si nici sutul acestuia din urma.
Oaspetii au avut si ei o oczie pana la pauza. Cu un minut inaite de finalul primei parti, Vali Simion si-a incercat norocul la poarta lui Albut, insa acesta a prins fara probleme.Repriza secunda a fost parca mai animata. Mai ales la poarta lui Stoicescu, unde Bistrita a intensificat atacurile. Junior Moraes a reusit chiar sa trimita mingea in plasa in minutul 51, insa fusese in offside in momentul pasei, astfel ca golul nu a fost validat. Replica Branestiului a venit dupa doar un minut, Vali Simion sutand din cativa metri direct in Albut.Incepand cu minutul 57, oaspetii au evoluat in 10 oameni, Marincau fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.
Meciul a fost lipsit de evenimente pana spre final, gazdele fiind preocupate de mentinerea avantajului de pe tabela de marcaj.
Avram putea restabili egalitatea in minutul 82, dar sutul sau violent din marginea careului a lovit bara din dreapta portii aparate de Albut.
In urma acestui rezultat, Gloria Bistrita urca pe locul 12, cu 19 puncte, devansand Brasovul si FCM Targu Mures la golaveraj.
Victoria Branesti pierde o pozitie si cade pe 15, avand acelasi numar de puncte cu Pandurii Targu Jiu si Unirea Urziceni, 17.