Brasov - Rapid 2 -0

Data publicării : 28 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : brasov rapid 2 -0

Rapidul termina turul pe 4, dar ultimul meci le-a dat giulestenilor numai batai de cap. Planeta parea ca se scufunda la Brasov, altceva nu, unde trupa lui Sumudica s-a trezit condusa cu 2 -0 inca inaimte de pauza si a terminat meciul cu doi jucatori eliminati. Problemele pentru giulesteni au aparut inca de la inceput, cand Adrian Rusu a deschis scorul pentru Brasov.

Ilyes fusese lansat initial in careul rapidistilor, a fost ajuns din urma de Rui Duarte care l-a si faultat, mai mult in careu decat in afara lui. Augustus Constantin a acordat insa doar lovitura libera pentru brasoveni din dreapta careului. Faza fixa a fost executata superb de Chicpiu la Adrian Rusu, care a surprins intreaga defensiva a oaspetilor cu o reluare interesanta pe spate si a deschis scorul.

Dupa cateva minute, rapidistii au solicitat penalty la un duel tare intre Rusu si Herea in careul gazdelor. Dar arbitrul a lasat jocul sa continue, considerand ca brasoveanul a intrat la minge.

Minutul 26 a adus al doilea gol al gazdelor, in urma unei faze de exceptie creata de Alexandru Chipciu. Acesta a patruns intr-o cursa solitara de peste 50 de metri, n-a putut fi ajuns din urma de Bozovic, si, ajuns in careu, l-a lobat elegant pe Dani Coman pentru 2-0.

Ce a inceput rau, a continuat si mai rau. Cu patru minute inainte de pauza Rapid a ramas in inferioritate numerica dupa ce Cassio Vargas a vazut direct cartonasul rosu in urma unui duel aerian cu Rusu.

Repriza secunda a debutat sub semnul echilibrului. Brasovenii au mai incetinit presiunea, la adapostul celor doua goluri avantaj pe tabela, in timp ce giulestenii au iesit cu mai multa determinare de la vestiare, chiar daca aveau un om in minus.

Spadacio si Sburlea, intrat dupa pauza, au amenintat in doua randuri poarta lui Minca, insa portarul Brasovului a scapat fara gol primit. Acelasi lucru s-a intamplat si in minutul 71, la mingea trimisa de Herea spre poarta. Insa sansele Rapidului de a mai reusi ceva in acest meci s-au naruit in minutul 75, cand Costin Lazar a parasit si el mai devreme meciul, dupa ce a primit direct rosu in urma unui duel cu Robert Ilyes.

In aceste conditii, s-a terminat doar 2-0 pentru brasoveni, care au mai ratat pe final 2 ocazii uriase, prima a lui Hadnagy, care a tras direct in Coman, iar a doua a lui Williams care s-a impiedicat singur in momentul sutului, singur cu portarul.