Campioana de toamna

RSS Știri

Data publicării : 28 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : otelul campioana de toamna

Otelul Galati este campioana de toamna. Trupa lui Dorinel a castigat partida de pe teren propriu cu Astra, scor 2-1, in ultima etapa a turului.

Scorul a fost deschis de Antal din penalty, acelasi jucator fiind lovit de Goian in careul Astrei. Oricum, pana la deschiderea scorului, galatenii au inceput tare meciul si asa au continuat si dupa marcarea primului gol, Marius pena si Gabriel Paraschiv trecand si ei pe langa gol pana la pauza.

De cealalta parte, Astra s-a aparat in permanenta, o singura data reusind elevii lui Tibor Selymes sa ajunga periculos la poarta lui Grahovac. S-a intamplat in minutul 43, cand Miranda a pasat excelent in centurl careului la Tigoianu, insa acesta a fost blocat in momentul sutului la doar 6 metri de poarta Otelului.

S-a facut 2-0 pentru Otelul in minutul 57. Marcatorul primului gol, Liviu Antal, a pasat superb de pe dreapta la Marius Pena, iar acesta s-a inaltat frumos si a trimis cu capul in poarta goala, Bogdan Miron iesind inexplicabil dintre buturi in momentul centrarii.

Imediat dupa al doilea gol, galatenii s-au relaxat subit si le-au permis adversarilor sa echilibreze jocul. Iar in minutul 63, principalul pericol al oaspetilor, Marius Tigoianu, si-a trecut in cont primul gol marcat in Liga 1, dupa o faza personala deosebita, in care a lasat pe drum doi fundasi adversi si l-a invins pe Grahovac cu un sut in diagonala.
Otelul termina turul cu 36 de puncte si cu ambitii mari pentru retur, cand la Galati se va vorbi doar despre titlu, spune presedintele Marius Stan.