cfr cluj - as roma 1-1

Data publicării : 9 Decembrie 2010
Categorie : Sport

Campioana Romaniei a pus capat, parcursului european, cu un rezultat de egalitate obtinut in fata echipei italiene AS Roma, scor 1-1.

Prima ocazie importanta a meciului a aparut in minutul 13, cand Kone a sutat, insa Lobont a fost la datorie.

Jocul s-a mutat cu repeziciune la cealalta poarta, unde fundasul Castellini a avut o urcare surprinzatoare in ofensiva, ratand de putin o reluare decisiva spre poarta lui Stancioiu.

Minutul 22 a adus deschiderea scorului la o faza in care defensiva clujeana a fost prinsa pe picior gresit. Balonul a ajuns in partea dreapta la Borriello, care a patruns si finalizat cu sut la coltul lung.

Cea mai mare ocazie a CFR-ului s-a produs in minutul 41, cand De Zerbi s-a trezit in pozitie ideala in sase metri, reluarea sa in forta pe centrul portii fiind respinsa providential de Lobont.

Roma a inceput mai bine actul secund, elevii lui Claudio Ranieri ratand trei sanse bune de a majora avantajul de pe tabela. Mai intai a fost sutul lui Totti peste poarta, pentru ca dupa alte doua minute sa vina randul lui Simplicio sa-si incerce norocul din marginea careului.

Repusa in joc de la coltul terenului, mingea a ajuns la Burdisso care a trimis o spectaculoasa lovitura de cap, respinsa in extremis de Stancioiu peste poarta.

CFR-ul a replicat abia in minutul 61, cand Culio a tras din marginea careului si mingea a trecut putin deasupra transversalei.

Sase minute mai tarziu a fost randul lui Borriello sa-si treaca in cont o monumentala sansa de gol, reluarea acestuia fiind scoasa de un Stancioiu bine plasat.

Ultimele minute ale meciului au fost marcate de duelul dintre atacantul Traore si publicul din Gruia, ivorianul raspunzand prin gesturi obsecene la apostrofarile venite din tribuna.

Chiar si in pofida golului egalizator reusit in minutul 89, jucatorul a continuat sa se manifeste necuviincios la adresa spectatorilor, acestia fiind pusi in ingrata pozitie de a replica in momentul in loc sa se bucure pentru golul egalizator.