Cfr Cluj – Bayern 0 - 4

RSS Știri

Data publicării : 4 Noiembrie 2010
Categorie : Sport

Atat a fost pentru CFR Cluj….Campioana Romaniei si-a luat adio de la Liga Campionilor, dupa ce a ratat calificarea in optimile de finala. Bayern merge mai departe dupa un zdrobitor 0-4 la Cluj. N-a fost un meci cu repetitiei al celui de pe Allianz Arena, unde clujenii au pierdut, dar au inscris..cel putin…de 4 ori, in Gruia, tabela a ramas neschimbata in dreptul CFR ului, care a avut avut un inceput dificil de partida. Oaspetii au inceput cu un presing sufocant in jumatatea CFR-ului iar in minutul 12 au si inscris primul gol, pe fondul mai multor gafe ale ardelenilor, ce I drept. Totul a pornit de la o degajare gresita a lui Stancioiu, dupa care Dica a pierdut si el balonul la 30 de metri de propria poarta. Mingea a ajuns in cele din urma la Gomez care a scuturat plasa CFR-ului. Acelasi Gomez a mai marcat o data in minutul 24, finalizand din centrarea lui Schweinsteiger, dupa o faza la care Cadu a fost prins pe picior gresit. Un minut mai tarziu gazdele din Gruia au trecut pe langa gol, De Zerbi fiind lasat de Traore singur cu portarul Butt, insa jucatorul italian s-a dezechilibrat in momentul sutului. Partea secunda a inceput furtunos, cu nu mai putin de trei ocazii ale CFR-ului la poarta lui Bayern. Mai intai acelasi De Zerbi a fost pus ideal in pozitie de finalizare de catre Traore, (MIN 49 )dar nu a reusit decat sa traga in piciorul lui Van Buyten. Doua minute mai tarziu, Culio a ratat si el, sutul lui din 17 metri fiind respins in extremis de Butt peste poarta, pentru ca la faza imediat urmatoare Piccolo a reluat cu capul in bara. Ocaziile gazdele s-au razbunat pe echipa lui Sorin Cartu in minutul 71, cand Gomez a pacalit linia defensiva adversa si l-a invins pentru a treia oara pe Stancioiu. Bavarezii au mai punctat o data in finalul partidei, nou-intratul Muller ducand scorul la 4-0 pentr Bayern. In urma acestui rezultat, CFR Cluj retrogradeaza pe ultimul loc al Grupei E, la egalitate de puncte cu FC Basel,trei, dar cu un golaveraj mai slab. Nemtii sunt ca si calificati cu 12 puncte, in timp ceAS Roma ocupa pozitia a treia cu 6 puncte.