CFR Cluj - Gaz Metan 1 - 1

Data publicării : 20 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cfr cluj gaz metan

Puncte pierdute pentru CFR sau un egal mare pentru Medias. Campioana Romaniei a reusit doar un rezultat de egalitate, scor 1-1 pe teren propriu cu Gaz Metan, echipa care in etapa trecuta a dinamitat atmosfera la Steaua, iar la Cluj a venit cu gandul sa nu primesca gol sau sa incaseze cat mai putine. A luat, insa, unul, in mai putin de 30 secunde de la start, candBjelanovic l-a gasit perfect pe De Zerbi in careu, iar italianul a inscris de la 10 metri cel mai rapid gol al campionatului. Avea sa fie si unicul gol al oaspetilor, care au restabilit egalitatea in minutul 12, cand Culio a faultat in marginea propriului careu, Eric de Oliveira a executat excelent din lateral dreapta si cu ajutorul devierii lui Edimar, care a incercat sa respinga cu capul, mingea l-a depasit pe Nuno Claro si a intrat in plasa.
In zadar, au incercat clujenii sa mai inscrie..actiunilor lor fiind trecute doar la capitolul ..ocazii. Primul a fost De Zerbi, care  putea sa-si duca din nou echipa in avantaj in minutul 18, dupa o combinatie cu Dica in dreapta careului advers, insa sutul italianului s-a oprit in plasa laterala a portii lui Plesca. Bjelanovic putea si el profita de o greseala a portarului Mediasului, care a scapat mingea din brate, insa defensiva gazarilor s-a descurcat excelent si a respins pericolul.
La reluare, acelasi De Zerbi a dat tonul in atacul campioanei, apararea Gazului reusind sa blocheze in cateva randuri.
Apoi mediesenii au incercat sa pericliteze poarta adversa in minutul 68, prin foarfeca lui Trtovac, insa mingea a ocolit poarta gazdelor. Clujenii s-au intors in ofensiva in minutul 71 au produs cea mai mare ocazie. Mai intai lovitura de cap a lui Bjelanovic a fost parata incredibil de Plesca, mingea a ajuns la Piccolo, al carui sut din centrul careului a ocolit bara din stanga. Finalul meciului a fost incins. Atacurile in valuri ale elevilor lui Sorin Cartu au adus numeroase ocazii pentru gazde, mai ales prin Hora in minutele de final, in timp ce mediesenii s-au rezumat sa se apere si sa profite pe contraatac. Dintr-o astfel de faza putea Bozesan sa inscrie in minutul 88, insa mingea a fost deviata pe langa poarta. Tot o deviere putea sa aduca golul victoriei pentru CFR in prelungiri, dupa ce De Zerbi a tras din voleu din careu, insa Plesca a fost salvat de bara.