Claudiu Niculescu - a doua tinerete la U Cluj

Data publicării : 11 Septembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : claudiu niculescu, niculescu, gloria bistrita, u cluj

Universitatea Cluj s-a impus pe teren propriu cu 2-1 in fata Gloriei Bistrita, dupa un meci disputat, cu multe faze de poarta. Prima mare ocazie le-a apartinut gazdelor. Claudiu Niculescu a trimis cu dreptul din interiorul careului sub transversala, insa Albut a fost la post.
Replica Gloriei a venit dupa 10 minute. Junior Moraes, perla ardelenilor, a primit o pasa excelenta printre doi, a ramas singur in careu cu portarul, insa a tras direct in Matache. A venit apoi rindul fratelui sau Bruno, sa rateze - sut pe linga din careu, dupa ce Matache a iesit pe sub o centrare. In minutul 41, Claudiu Niculescu ne-a aratat ca traieste a doua tinerete la Cluj, ajuntind-o pe U Cluj sa intre in avantaj la cabine. Fostul atacant a lui Dinamo a reluat perfect cu capul sub transversala o centrare dintr-o lovitura libera executata de un alt fost caine rosu, Gabriel Bostina. Dupa pauza, Gloria a reusit insa sa egaleze rapid. Junior Moraes a executat excelent o lovitura libera de la 18 metri, pe care tot el a obtinut-o, facindu-l probabil pe George Copos sa regrete ca nu a plusat sa-l aduca in Giulesti. Sepcile rosii au revenit insa in avantaj, in minutul 69, dupa o lovitura de colt executata de Bostina. Centrarea a fost reluata cu capul de Niculescu, Albut nu a reusit sa retina, iar Habib Balde a profitat si a inscris, marcand astfel primul sau gol in Liga 1. Bistrita putea egala cu 10 minute ininte de final, dupa o faza lucrata de Junior Moraes, Coroian si Predescu, care a trimis insa mingea in bara din dreapta. Oaspetii au mai avut o bara, insa la propria poarta, cind o centrare lobata a lui Delgado a fost deviata de Tudose, in stilpul din stanga portii lui Albut. In ultimele minute, U Cluj a jucat in 10 oameni, dupa ce Adrian Pit a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene in minutul 88, desi intrase in teren in locul lui Lemnaru abia de 7 minute. Scorul nu s-a mai modificat insa, iar Universitatea Cluj a invins-o pe Gloria Bistrita, cu 2-1.

Alte știri pe aceeași temă

• Reprezentanții I.M.M. au popuneri de îmbunătățire a ordonanței privind scutirea de la plata pentru impozitul reinvestit ( 28 Aprilie 2014 )

Scutirea de la plata pentru impozitul reinvestit, aprobată de Guvern, prin ordonanță de urgență, în ședința din 23 aprilie, o măsură bună, dar insuficientă pentru relansarea și susținerea activității întreprinderilor mici și mijlocii. Aceasta este opinia reprezentanților Consiliului Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România. Guvernul a aprobat în ședința din 23 aprilie ordonanța de urgență privind scutirea...

• Liga 1 cu 14 echipe din sezonul 2013 - 2014 ( 4 Ianuarie 2013 )

Noua ediție a Ligii I de fotbal, sezonul 2013/2014 ar putea include doar 14 echipe, spre deosebire de 18 in prezent. De asemenea, vor fi introduse sistemele de tip "play-off" si "play-out". Structura campionatului intern de fotbal se va schimb dacã mai multe echipe din campionatul intern dau faliment. Președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir vede un an 2013 dezastruos pentru fotbalul romanesc

• Haos la U Cluj! Fanii nu vor ca echipa sa fie "stramutata" la Buzau! ( 1 Septembrie 2012 )

Fanii Universitatii Cluj au luat foc, dupa ce Ana-Maria Prodan a anuntat ca vrea sa mute echipa la Buzau. Peste douã mii de superteri ai “Sepcilor Rosii” au protestat din nou asearã în centrul municipiului Cluj-Napoca. Fanii au blocat circulatia în zona primãriei si i-au cerut edilului sef, Emil Boc sa faca ceva.

• Claudiu Niculescu crede ca lupta pentru titlu se va da intre primele 3 echipe! ( 22 Ianuarie 2012 )

Universitatea Cluj se afla in cantonament in Turcia, unde va rămâne până pe 9 februarie. Claudiu Niculescu, cel mai experimentat jucator din lotul lui Ionut Badea, crede ca lupta pentru titlu se va da intre primele 3 echipe din clasament.

• Suspans prelungit. Poli Timisoara, Gloria Bistrita si FC Bihor vor afla abia luni decizia TAS. ( 15 Iulie 2011 )

Poli Timisoara, FC Bihor si Gloria Bistrita sunt tinute in suspans pana luni! Abia atunci, Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne va decide soarta celor 3 cluburi in ceea ce priveste procesul licentierii.