Dan Petrescu a inceput cu o infrangere a doua jumatate a sezonului din Rusia.

Data publicării : 24 Iulie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Dan Petrescu

Dan Petrescu si Kuban Krasnodar au inceput cu o infrangere a doua jumatate a sezonului din Rusia, scor 1-3, in fata lui Tom Tomsk. Dupa mai bune de o luna de pauza, Kuban Krasnodar evolua pe teren propriu si era favorita in fata lui Tom Tomsk, ocupanta pozitiei a 13-a in clasament. Calculele hartiei nu s-au respectat si pe teren, iar Kuban s-a vazut condusa la pauza cu 1-0, dupa ce Smirnov a reluat excelent cu capul in plasa o centrare a lui Sabitov. In partea a doua, dupa cateva ocazii clare ale lui Kuban, Lacina Traore a fost faultat in careu si obtinut un penalty, care a fost transformata de Davidov, pentru 1-1. Bucuria pentru echipa lui Petrescu nu a durat insa prea mult.  Golishev a readus-o pe Tom Tomsk in avantaj cu o lovitura de cap bine plasata, in timp ce o noua gafa a defensivei lui Kuban a fost sanctionata de arbitru cu penalty, iar acelasi Golishev a stabilii scorul final. Romanul Gigel Bucur a fost integralist în această partidă. Intrebat la conferinta de presa ce schimbari ar face in echipa ca jocul lui Kuban sa se imbunatateasca, Dan Petrescu a oferit un raspuns care i-a ridicat in picioare pe jurnalistii rusi. “Toata echipa!" - a raspuns Bursucul.  Dupa aceasta infrangere, Kuban ramane pe locul 6 in clasament, insa ar putea cobori pina pe locul 8, dupa acesta etapa. 7 înfrîngeri are Dan Petrescu la Kuban Krasnodar în 17 meciuri de campionat.