Debut cu brio...

Data publicării : 24 Ianuarie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : stancu la galatasaray

Stancu a debutat excelent la Galatasary.La doar trei zile de la perfectarea transferului, Stancu a fost introdus pe teren de Gica Hagi in minutul 58, in locul lui Emre Colak, la scorul 0-0.
Bogdan Stancu a reusit sa invioreze jocul ofensiv al lui Galatasaray, formatia lui Hagi deschizand scorul in minutul 70, prin Servet Cetin.Stancu a ratat doua ocazii de gol si a facut mai multe driblinguri spectaculoase prin care i-a extaziat pe fanii lui Galatasaray.Fanii turci au incercat sa-i strige numele lui Stancu si l-au aplaudat la scena deschisa la fiecare dribling spectaculos.
Galatasaray s-a impus cu 1-0 si spera in continuare sa prinda un loc care sa-i permita participarea in cupele europene.

“Am incercat sa fac tot ce am putut mai bine. Evident ca am nevoie de timp pentru a ma obisnui la o noua echipa si cu colegi noi. Am fost eficienti in repriza a doua si am inscris un gol. Am fi putut invinge la o diferenta mai mare", a spus Stancu dupa meci.

Hagi a fost multumit dupa debutul lui Stancu, dar le-a spus turcilor ca trebuie sa aibe rabdare cu atacantul roman. "Stancu este un jucator tanar si talentat, care traieste la Galatasaray prima sa experienta in strainatate. El si-a aratat intr-o oarecare masura calitatea in primul meci. Ar mai putea dura ceva timp pana se va adapta. Este un fotbalist tanar, talentat, caruia ii place sa inscrie. Trebuie sa avem putina rabdare. …Stancu a jucat la o echipa mare in Romania. Si Galatasaray este un club foarte mare. Il vom ajuta pe Stancu in toate privintele, ca sa invete cat mai curand limba turca, sa se adapteze la echipa, sa se obisnuiasca cu noii colegi. Noi suntem in spatele lui oricum…a spus Hagi.

Si fostul jucator al CFR ului, Culio a jucat in meciul cu Sivasspor, in timp ce portarul Zapata nu a fost nici macar rezerva…