Derby cu scantei

Data publicării : 14 Octombrie 2010
Categorie : Sport

Clujenii de la U Mobitelco si-au gasit nasii. Dornici de revansa dupa cele trei finale pierdute în disputa directa, în ultimii sase ani, ardelenii nu i-au invins pe cei de la Asesoft Ploiesti, nici in etapa a 3-a a actualului sezon din Divizia A.  A fost un meci de zile mari la Cluj, unde gazdele au inceput mai timorat, ratarile lor aducandu le prahovenilor mingi importante, transformate în puncte rapid, astfel ca la prima pauza scorul era de 12-18. La reluare, U Mobitelco a egalat, a preluat conducerea si la pauza mare avea avantaj de 37-35. Dominarea clujenilor a continut si in sfertul al treilea, iar la scorul de 49-39 din minutul 28, meicul parea ca se indrepata spre reusita gazdelor.  Condusi si cu 15 puncte, ploiestenii, insa, n-au cedat. Pe fondul ratarilor de la 3 puncte ale clujenilor, CSU Ploiesti s-a apropiat la 64-62, astfel ca finalul a fost incendiar. Dykes i-a furat mingea din dribling lui Tudor, marcând prin slam-dunk, 66-62, Burlacu a redus scorul când mai erau 45 de secunde, 66-65, iar Qarraan a aruncat banca ploiesteana "în aer", când si-a adus echipa în avantaj, 66-67, cu 24 de secunde înainte de final. "U" Mobitelco a ratat atacul urmator si, mai mult, a comis fault, Mack a transformat una dintre cele doua aruncari libere, scor 66-68, iar Dykes a aruncat de la 3 puncte, readucând ardelenii în avantaj, 69-68. Mai era o secunda din meci si arbitrii au dat fault pentru ploiesteni, iar Westrol a înscris ambele libere în huiduielile publicului, scor final 69-70.