Dinamo - Gaz Metan 3 - 2

Data publicării : 30 Octombrie 2010
Categorie : Sport

Dinamo - Gaz Metan Medias 3-2, dupa cateva decizii dubioase ale arbitrului Marian Balaci. Dinamo a inceput din postura de favorita partida din Stefan cel Mare cu Gaz Metan Medias, iar Liviu Ganea a incercat sa puna presiune inca din primele minute pe careul advers, insa apararea gazarilor nu s-a lasat intimidata si a echilibrat rapid jocul. Cu toate acestea, putin dupa primul sfert de ora al meciului, Marius Alexe a deschis scorul. Avantajul cainilor rosii n-a rezistat decat pana in minutul 22- Hoban a centrat pentru Litu care a marcat. Trupa lui Ioan Andone putea prelua din nou conducerea dupa doar patru minute de la egalare, insa Plesca a scos fenomenal sutul lui Ganea.
In minutul 36, la o faza care nu anunta mare lucru, Mediasul a dat lovitura. Eric de Oliveira a centrat perfect iar Trtovac a trimis excelent cu capul, Dolha intervenind prea tarziu. Vazandu-se condusi dupa ce ei au deschis scorul, dinamovistii s-au napustit spre poarta lui Plesca. Catalin Munteanu putea egala in minutul 41, dar a trimis pe langa coltul lung la o faza in care portarul Mediasului era spectator. Pauza a venit ca o adevarata gura de oxigen pentru trupa lui Cristi Pustai. Repriza secunda a debutat tot in forta. O faza controversata s-a petrecut in minutul 49, cand Scarlatache l-a lovit cu cotul pe Litu in marginea propiului careu, dar Marian Balaci nu a acordat nici macar cartonas galben dinamovistului, desi atacantul Mediasului avea buza sparta. La nici zece minute distanta, acelasi Litu a vazut al doilea cartonas galben in urma unei intrari periculoase a fost eliminat, dupa ce primul avertisment il primise in finalul primei reprize pentru o tinere din spate la Grigore. Atacantul gazarilor a parasit cu greu terenul, reprosandu-i arbitrului faptul ca a primit prea usor cele doua galbene, in timp ce Scarlatache nu a primit nimic pentru ca i-a spart buza. Chiar daca avea un jucator in plus pe teren, Dupa nici 5 minute de la intrarea pe teren Andrei Cristea (70) a obtinut penaltyul din care s-a egalat scorul. Tot Cristea a executat cu siguranta de la punctul cu var si a restabilit egalitatea. Pentru caini a mai marcat si Scarlatache in minutul 73 ducand Dinamo din nou in avantaj pe tabela.