Dinamo ramine in fără victorie în Liga Campionilor la volei feminin

Data publicării : 6 Ianuarie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Volei

Dinamo ramine in fără victorie în Liga Campionilor la volei feminin. Fetele din Stefan cel Mare au pierdut a cincea partidă consecutiva in prima competitie continentala, 1 la 3 pe teren propriu în compania formației poloneze Aluprof Bielsko-Biala. În fața a mai putin de 1000 de spectatori, cea mai redusa asistența din grupă la un meci de Liga Campionilor, polonezele au început foarte bine meciul si au cistigat fără mari emoții primele două seturi (la 16 și la 21), victoria fiind singurul rezultat  care le-ar fi menținut în cursa pentru unul dintre primele două locuri.  Dinamo a reveni insa în setul al treilea, pe care l-a cistigat dupa o lupta aceerba, 27-25. La fel ca în Polonia, Dinamo nu a știut insa să profite de momentul favorabil si a cedat fără drept de apel în setul cheie al meciului, setul al patrulea. Aluprof Bielsko Biala si-a atins astfel obiectivul – cucerirea celor 3 puncte vitale în lupta la vârf a grupei E, si au egalat în clasament formația italiană Scavolini Pesaro. In schimb, Dinamo a ratat șansa primei victorii în competiția supremă intercluburi. În ultimul meci din această ediție a Ligii Campionilor, Dinamo se va deplasa la Baku, unde va intilni echipa Rabita, însă șansele de a  obține prima victorie sunt practic nule, dupa ce formația azeră s-a impus la București cu 3 la 0 și fiind cotată printre favoritele la câștigarea competiției.