Dinamo s-a apropiat de lider si a reintrat in lupta pentru titlu

Data publicării : 23 Noiembrie 2010
Categorie : Sport

Dinamo s-a apropiat la 6 puncte de liderul Otelul Galati si a reintrat in lupta pentru titlu, dupa victoria confortabila cu Branestiul, scor 4-2. Desi a avut mari probleme de lot inaintea jocului de la Buzau, alb-rosii si-au respectat statutul de favoriti si s-au instalat in atac, chiar din start. Georgian Paun a amenintat primul poarta Branestiului, servit excelent de Adrian Cristea, insa tanarul atacant a gresit executia. Victoria Branesti a dat impresia in minutul 10 ca nu face doar act prezenta in aceasta partida. Olariu a fost aproape sa deschida scorul, dar Dolha a fost la post, respingind in corner. A fost insa doar un foc de paie. Dinamo a revenit in ofensiva iar in minutul 13 a fost din nou aproape de gol. Paun a patruns pe dreapta si a pasat in centru la Catalin Munteanu, dar sutul acestuia din alergare a intilnit bara portii lui Niculescu. Pana la urma, trupa lui Andone e reusit sa deschida scorul in minutul 28, prin veteranul Ionel Danciulescu. Atacantul a sutat plasat din apropiere si l-a invins pe Stoicescu, dupa ce a primit o pasa la intalnire in careu de la Georgian Paun. Danciu a ajuns astfel golul cu numarul 189 in Liga I si s-a apropiat la numai o reusita de locul 3, in clasamentul all-time din campionatul romanesc, ocupat de Radu II. Repriza secunda a inceput tot cu Dinamo in atac, iar in minutul 52 Djakaridja Kone a marcat primul sau gol in campionat pentru Dinamo, cu o lovitura de cap din careu dupa o centrare excelenta a lui Paun din lovitura de colt. Cateva minute mai tarziu, Marius Alexe a obtinut un penalty pentru caini, dupa ce a fost tinut in careu de Sergiu Bar, care a si fost eliminat. Portarul Branestiului, Stoicescu a reusit sa pareze executia lui Adrian Cristea, insa a fost totusi invins Oscar Rubio, care a urmarit atent faza si a speculat momentul. Cu un avantaj de 3 goluri, Dinamo s-a relaxat, iar gazdele au profitat imediat. Desi in inferioritate numerica, Branestiul a reusit sa reduca din diferenta in minutul 62, prin Casian Maghici. Intre timp, la Victoria Branesti a intrat si Florentin Petre, fostul simbol a lui Dinamo, care a revenit sa joace in Liga 1 dupa patru ani in care a evoluat in strainatate. Diferenta de trei goluri de pe tabela s-a refacut insa dupa cinci minute. Marius Alexe sutat la coltul lung, mingea a fost deviata de Iacob si l-a pacalit pe Stoicescu, plecat deja pe alta directie. Dinamovistii s-au relaxat din nou, iar scenariul s-a repetat. In minutul 71, Valentin Simion a redus diferenta la doua goluri, dupa de a fost bine servit de Avram. Dinamo invinge astfel cu 4-2 si urca pe cinci in clasament si se pregateste de derbylu cu Timisoara, singura echipa neinvinsa din campionat.