Dupa 1-2 cu Bosnia: "Lasati-ne sa ne pregatim de derby-ul codaselor!"

Data publicării : 27 Martie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania, Razva Lucescu

Romania a pierdut în Bosnia, cu 1-2, si a ratat practic calificarea la Euro 2012. Razvan Lucescu a inceput partida de la Zenica cu Adrian Mutu, dar fara căpitanul Cristi Chivu, care nu a fost nici măcar pe foaia de rezerve. In atac, Mutu a facut cuplu cu Marica, după doi ani, iar la mijloc, Lucescu a mizat iarasi pe Florescu, alaturi de Alexa. In aparare, Lucescu Junior la trimis pe dreapta pe Ripa, in locul lui Sapunaru, care a avut probleme medicale. Romania a inceput destul de curajos partida, facind fata iuresului gazedelor, iar deseori a lnasat contre rapide. In minutul 28, Romania a reusit sa marcheze, dindu-ne sperante la un rezultat bun. După o acțiune prelungită de atac, Ravan Raț a centrat de pe stinga, mingea a ajuns la Marica, iar atacantul lui Stuttgart a reusit un sut de senzatie, care l-a lasat spectator pe Hasagic. Bosniacii s-au aruncat apoi in atac, insa tricolorii au intrat in avantaj la cabine. In partea a doua, tricolorii au preferat sa apere avantajul mimin din  prima repriza, dar acesta aceasta tactica s-a dovedit falimentara.  Bosnia a reusit egalarea in minutul 62, dintr-o faza fixa. Misimovic a executat o lovitură liberă, iar Ibisevici a reusit sa-l pacaleasca pe Pantilimon, dintr-un careu supraagolomerat. Razvan Lucescu a facut doua schimbari neinspirare: Cocis in locul lui Torje, si Ropotan in  locul lui Florescu, iar  Romania nu a mai contat in atac. Victoria Bosniei a venit astfel logic. In minutul 83, după un corner, Ropotan a deviat involuntar spre propria poartă, Pantilimon a respins, iar Dzeko a profitat si a inscris pentru 2-1. Romania a piedut astfel un joc considerat crucial pentru actuala generatie si s-a postat pe un umilitor loc 5 in grupa D, cu 2 puncte din 4 meciuri.