Emotii pentru Timisoara

RSS Știri

Data publicării : 27 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : timisoara cupa romaniei

Timisoara, insa, s-a calificat cu greu in sferturile de finale ale Cupei Romaniei, dupa ce a trecut la loviturile de departajare de Vointa Sibiu, scor 5-4. A fost un meci ce parea o simpla formalitate pentru banateni, care au inceput in forta, Nikolici ratand ratat prima sansa de gol in minutul 8, cu o lovitura de cap peste poarta. Trecut pe linie moarta la ultimele meciuri, Tames si-a demonstrat din nou clasa si a pasat excelent perpendicular catre Goga, iar varful banatenilor a spart gheata cu un sut plasat langa bara.
Bourceanu a fost apoi la un pas de un super gol in minutul 31, cand sutul bomba de la 30 de metri a fost scos cu greu de Zavoi, iar cateva secunde mai tarziu Goga a ratat sansa "dublei".
Jocul a avut o desfasurare identica si in partea a doua, cu o posesie prelungita din partea timisorenilor si cu un Taborda aproape somer.
Luchin si Nikolici au fost principalele guri de foc pentru defensiva sibienilor, dar nu l-au putut invinge pe Zavoi.
Cand nimeni nu se mai astepta, dupa un meci controlat in totalitate de banateni, Vointa a dat lovitura in minutul 88, Bunea invingandu-l pe adormitul Taborda cu un sut siret din lovitura libera.
Meciul a intrat astfel in prelungiri, chiar daca Zicu a avut o foarfeca de senzatie in minutul 90, scoasa excelent de langa bara de acelasi Zavoi. Aici lucrurile s-au complicat pentru trupa lui Contra, care a ramas in 10, dupa ce Bourceanu a fost eliminate pentru al doilea galben.
Cu o posesie net superioara in prelungiri, Vointa a ratat o ocazie incredibila in minutul 101, cand Helder a fost erou si a scos de pe linie un sut pe care scria gol.
Din minutul 115 s-a restabilit egalitatea numerica, dupa eliminarea lui Tataru, iar timisorenii au trecut imediat la controlul meciului.
Magera a ratat o sansa uriasa, astfel ca partida a ajuns la loviturile de la 11 metri, unde Taborda a facut minuni, resuind sa apere 2 lovituri.