Energia Tg. Jiu a preluat sefia grupei principale I a Eurochallenge!

Data publicării : 11 Februarie 2015
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Energia Tg. Jiu

Energia Tg. Jiu a castigat cu 84-82, intilnirea cu Okapi Aalstar, disputat in Belgia si a preluat sefia grupei principale I a Eurochallenge! Gorjenii au reușit astfel, a doua sa victorie consecutivă în deplasare, după ce pe 28 ianuarie se impusese în Italia, 78-76 cu Enel Basket Brindisi. Energia a început bine meciul și a condus la finalul primului sfert cu 21-14. Okapi Aalstar a trecut apoi la cârma jocului si a condus la o diferența maximă în minutul 28, 57-47. Energia a revenit insa pe finalul jocului, a egalat în minutul 37, 79-79, iar apoi s-au impus pe final, gratie lui Watson, care  a reușit o intercepție când mai erau 17 secunde de joc. În meciul tur, de la Tg. Jiu, Energia învinsese cu 90-63. Gorjenii vor juca acasă ultimele două partide din grupă, pe 18 februarie cu BC Astana și pe 24 februarie cu Enel Basket. Primele două clasate din grupă se califică în sferturile de finală ale competiției.