FC Vaslui si Universitatea Cluj au remizat, scor 1-1, meciul din etapa a 3-a a Ligii 1

Data publicării : 7 August 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : sport, fotbal, vaslui, liga1, cluj, furtuna, grindina, remiza, ploaie, ploaie torrentiala

Ce seara furtunoasa a fost la Alba Iulia! Parca venea sfarsitul lumii...Partida dintre Univeristatea Cluj si Fc Vaslui a fost intrerupta dupa primele 15 minute din cauza unei furtuni extrem de puternice si reluata dupa mai bine de 35 de minute... Prima data, centralul a intrerupt partida in minutul 10, cand din cauza vijeliei, au inceput sa zboare pe teren panourile publicitare de la marginea terenului.

Dupa alte 5 minute, ploaia torentiala, grindina si vantul puternic au facut imposibila continuarea partidei, ambele echipe fiind trimise la vestiare.

Pe asa o vreme, cine a mai avut chef de fotbal. Vasluienii au incercat, totusi, sa-si impuna stilul de joc in zona mediana, preluand carma jocului, in timp ce gazdele s-au aparat cu indarjire si au declansat de cate ori au avut ocazia contraatacuri furibunde. Dintr-o astfel de faza s-a produs cea mai mare ocazie a meciului, in minutul 69 Delgado trimitand cu capul in bara o pasa excelenta de pe stanga de la Bostina.

Lopez Caro a dat lovitura pe minutele de final prin schimbarile efectuate. Doi jucatori introdusi in repriza secunda au contribuit la deschiderea scorului. Pancu a obtinut penalty-ul in minutul 78, iar Wesley Lopes a inscris de la punctul cu var un minut mai tarziu, ambii jucatori intrand in teren cu nici cinci minute mai devreme.

Insa ardelenii nu au cedat lupta si in minutul 83 au reusit egalarea. Bostina a centrat din lovitura libera de pe dreapta, mingea a sarit cu noroc la Peter Cvirik, care a sutat surprinzator din intoarcere si a inscris la primul sau meci ca titular in tricoul Universitatii.