Final de sezon la raliuri!

Data publicării : 13 Octombrie 2015
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : raliu Harghita

Raliul Perla Harghitei a tras cortina peste ediția din 2015 a campionatului național de raliuri. Peisajul spectaculos, traseul foarte tehnic și rapid au atras ca un magnet spectatorii pe probele speciale. Cel mai tânăr campion din istoria României, Simone Tempestini a fost din nou în centrul atenției. Puștiul minune a câștigat la Harghita 8 din cele 10 probe, punând capăt astfel, sezonului cu a șaptea victorie de etapa. ‘’ A fost o etapă frumoasă și a fost un sfârșit de campionat bun. Și, o să începem și mai pregătiți și mai mult la anul.’’ a declarat tânărul pilot, Tempestini. Simone a fost urmat în clasament de dublul campion național ,Dan Gârtofan.  Sosit al treilea la Harghita, localnicul Gergo Szabo si-a adjudecat titlul de vicecampion la general. Concursul s-a incheiat cu o festivitate de premiere fastuoasă în centrul orașului Odorheiu Secuiesc. Pentru pilotul Napoca Rally Academy urmează acum Raliul Spaniei și Raliul Marii Britaniei și tentativa de a cuceri în premieră titlul de vicecampion mondial de juniori pentru motorsportul românesc.