Gloria_Dinamo 0_2

Data publicării : 23 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : dinamo bistrita

Dinamo a reintrat in lupta pentru titlu. Dupa victoria din derby-ul cu Steaua din etapa trecuta, alb rosii au castigat si la Bistrita, cu scorul de 2-0 si au urcat pe 4 in clasament. Doar un sfert de ora a rezistat echipa din Bistrita fara gol primit.Adrian Cristea a semnat prima ocazie a meciului in minutul 8, cand a trimis putin pe langa poarta din coltul stanga al careului mic al bistritenilor. Sapte minute mai tarziu, insa, (min 15) Albut a iesit total aiurea din poarta la o centrare, mingea a ajuns la Adrian Cristea, al carui sut a fost scos de pe linia portii de Frasinescu. N-a scapat cu fata curata portarul Gloriei, Danciulescu a fost pe faza si a deschis scorul.Trei minute mai tarziu, Dinamo putea sa majoreze diferenta.  De aceasta data, Catalin Munteanu l-a pus la grea incercare pe Albut, cu un sut expediat din afara careului, pentru ca in minutul 37, Liviu Ganea sa trimita incredibil pe langa poarta, dupa ce a fost lansat singur cu Albut, de o pasa excelenta de la Torje.Finalul primei reprize a apartinut bistritenilor, cea mai mare ocazie a gazdelor venind in minutul 42, cand Bruno Moraes a primit o pasa de exceptie in careul advers, insa sutul sau din doar sapte metri a trecut peste poarta lui Dolha.La reluare, tot Dinamo a condus ostilitatile in teren, iar in poarta Dolha a fost intr-o forma de zile mari.  Cu un sfert de ora inainte de final, Gabriel Torje a avut oportunitatea de a aduce linistea pe banca dinamovista, insa sutul sau din marginea careului a fost boxat de Albut, pentru a prelungi suspansul pe final de meci. Dinamo a terminat partida cu nu mai putin de patru atacati, Danciulescu, Ganea, Marius Niculae si Andrei Cristea. Cel din urma si a stabilit scorul final in primul minut de prelungiri