Goian i-a cucerit pe scotieni! A fost omul meciului Rangers - Inverness.

Data publicării : 14 August 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Goian

Dorin Goian i-a cucerit pe scotieni! Internationalul roman a fost declarat omul meciului, dupa prestatia din etapa a 3-a din Scotish Premier League, in care Glasgow Rangers a cistigat in deplasare cu  2-0, meciul cu Inverness, echipa la care a jucat trecut si dinamovistul Marius Niculae. "O prestatie solida a fundasului, care pare deja sa aiba un loc stabil in linia defensiva.", a scris site-ul oficial al gruparii scotiene. Titular pentru a doua oara, Goian a scos penaltyul din care s-a nascut golul de 2-0, marcat de Edu, in minutul 68. "Sînt bucuros că n-am primit gol. Pentru mine, un fundaș, e important. Sper ca victoria să ne dea încredere în vederea play-offului Europa League” – a declarat Goian, citat de Gazeta Sporturilor. Cu citeva minte de momentul faza penaltyului, Goian a fost la un pas de-o accidentare gravă, cînd s-a dat cap în cap cu un adversar. Fundasul roman și-a revenit insa repede și a continuat meciul fără probleme. Rangers reusise primul gol tot dintr-un penalty, transformat de Jelavici, in minutul 61. Dupa trei etape, trupa lui Dorin Goian ocupa prima pozitie in Scotish Premier League, cu sapte puncte, dar are cu un meci mai mult disputat decat marea rivala Celtic Glasgow.