"Gurita" aurita

RSS Știri

Data publicării : 5 Decembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : contra demis de la timisoara

Cosmin Contra a fost dat afara de la Timisoara. Degeaba nu a pierdut echipa niciun meci, in mandatul lui Contra, vorbele grele i-au pecetluit soarta lui Gurita. Criticat de Marian Iancu, dupa egalul cu Bistrita, Contra a replicat..Sa vina Iancu sa antreneze echipa, eu nu sunt omul care sa inghita acuzatii, ne despartim. Contra parca a avut gura aurita…Iancu i-a trasmis sa si caute de luni echipa. Timisoara a terminat la egalitate, scor 3-3, meciul cu Gloria Bistrita, dupa ce a condus de doua ori. Bistritenii au inceput meciul cu o ratare de zile mari, Bruno Moraes sutand in transversala la minute de la start. Primul gol avea sa vina insa la poarta lui Albut, Luchin inscriind in minutul 18, dupa o deviere a lui Cisovsky.
Ciprian Petre putea restabili egalitatea cu trei minute inainte de pauza, dar portarul Pantilimon a respins in extremis sutul acestuia din 10 metri.
Banatenii au inscris pentru a doua oara prin Zicu, la numai patru minute de la reluare. Fostul dinamovist a profitat de o greseala a lui Albut si a inscris din fata portii.
Bistritenii au replicat in minutul 53 prin Velcovici, al carui sut, deviat usor de Burca, a redus din handicap. Oaspetii au majorat din nou diferenta in minutul 67, Axente luand o actiune pe cont propriu pentru a inscrie cu un sut frumos sub transversala.
Gloria a revenit din nou in joc si a punctat pentru 2-3 prin Keita, care, in minutul 72, a marcat cu un sut la coltul lung dupa o faza prelungita de atac.
Oaspetii au incheiat partida in inferioritate numerica, Burca primind cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, cu cinci minute inainte de final. Bistriteni au reusit sa egaleze in extremis, Keita reusind dubla cu un lob superb peste Pantilimon.
In urma acestui rezultat, FC Timisoara se apropie de liderul Otelul, Gloria urca pe locul 11, dar ramane la doua puncte de zona retrogradabila.