Încă un tinar jucator român pare sa-si faca o cariera de succes in Italia!

RSS Știri

Data publicării : 15 Ianuarie 2012
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Adrian Stoian

Încă un tinar jucator român pare sa-si faca o cariera de succes in Italia! Adrian Stoian, un mijlocas  20 ani nascut la Craiova, a marcat in Serie B, după ce miercuri fundasul Ștefan Popescu, de la Cesena, a inscris contra lui Napoli în Cupa Italiei. La meciul dintre Varese și Bari, contând pentru etapa a 22-a din liga a doua italiana, Adrian Stoian a marcat golul doi pentru Bari, in minutul 31. Bari s-a impus in deplasare in fata lui Varese cu 2-0, iar in present ocupă locul 10 in Serie B cu 29 de puncte. Adrian Stoian jucat toate cele 90 de minute. Mijlocasul roman a ajuns la a treilea gol in acest sezon, dupa ce in urma cu 3 etape a reusit o dubla contra Bresciei. Adrian Stoian are 20 de ani și a fost legitimat in Romania la "Școala de Fotbal Gică Popescu", în perioada 2006 - 2008. Stoian a ajuns apoi în Italia în anul 2008, la AS Roma. A debutat în Seria A pe 21 martie contra lui Juventus, când l-a înlocuit pe Vucinic. La Bari a ajuns în 2011, împrumut de la Pescara, echipa unde a ajuns de la Roma. Conform site-ul calciomercato.com, Adrian Stoian se află în atenția clubului Juventus Torino. Sursa citată a scris că antrenorul formației torineze, Antonio Conte, a cerut informații despre mijlocasul roman. Conform siteului transfermarkt.de, cota de piață a lui Stoian este de 175 de mii de euro.