Juniorii U 17 au nevoie de o minune in Scotia, ca sa se califice la CE!

RSS Știri

Data publicării : 26 Martie 2014
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Juniori U17

Echipa de juniori sub 17 ani a României a pierdut al doilea joc la Turneul de Elită pentru calificarea la turneul final al Campionatului European, turneu ce se dispută în Scoția, informează site-ul oficial al FRF. Echipa antrenata de Costel Gilca a fost învinsă la Ayr, cu scorul de 1-0, la pauza 0-0, de reprezentativa similară a Bosniei-Herțegovina. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Gojak, în minutul 55. Selecționerul Constantin Gâlcă a folosit următoarea formulă de echipă: Tordai - Lovin, C. Manea, Hasnas, Panait - Pham - Deaconu, P. Petre (Cojocaru '74) - Grecu (A. Manea '60), Ivan, Stoica (Mustață '54). În primul meci de la Turul de Elită, România a remizat, scor 0-0, cu formația Belgiei. Juniorii "tricolorilor" vor intilni in ultimul meic, sâmbătă, de la ora 17.00, reprezentativa tarii gazda, Scoția. La turneul final al Campionatului European se va califica doar echipa de pe primul loc. Singura varianta ca România să mai încheie grupa pe primul loc, este ca celelalte meciuri ramase de jucat să se încheie la egalitate, iar elevii lui Constantin Gâlcă să învingă Scoția, la cel puțin două goluri diferență.