Date companie

Liverpool – Steaua 4-1

RSS Știri

Data publicării : 17 Septembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : champions league, staeua, liverpool, anfield road

Steaua a pierdut primul meci din Liga Europa, fiind invinsa de Liverpool, cu 4 – 1, insa a facut un joc bun pe Anfield Road. Meciul a inceput insa rau pentru trupa lui Ilie Dumitrescu. Nu trecusera nici 30 de secunde de la fluierul de start si Liverpool conducea deja cu 1-0, prin golul lui Joe Cole, dupa o greseala de incepator a lui Abrudan. Dupa cateva minute de uluiala, stelistii s-au remontat psihic si a urcat cu mai mult curaj spre poarta adversa. Minutul 13 s-a dovedit unul cu noroc pentru echipa din Ghencea. La primul atac mai hotarat, Bogdan Stancu i-a pasat excellent lui Cristi Tanase, iar acesta l-a invins pe Reina, cu o scarita, restabilind egalitatea. In partea secunda, Liverpool a inceput cu un presing naucitor, avand actiuni prelungite de atac mai ales in banda dreapta. In minutul 55 la o lovitura de colt a englezilor, arbitrul spaniol Fernandes a acordat usor penalty la un duel intre grecii, Kapetanos si Kygriakos. N'Gog a transformat simplu si englezii au revenit la conducere. Replica stelistilor a venit in minutul 73 prin acelasi Tanase, care a irosit o buna sansa de a egala. Cu 10 minute inainte de final englezii si-au demonstrat superioritatea, iar Leiva, a majorat avantajul la 3-1, cu un sut sanatos de la distanta. In minutul 83 stelistii au solicitat penalty, in urma unei faze asemanatoare cu cea din minutul 55, de aceasta data Kapetanos fiind cel care a cazut in careul advers, insa arbitrul spaniol a lasat jocul sa continue. In momentul in care arbitrul de rezerva arata minutele de prelungire, N'Gog a marcat pentru 4-1. Steaua pierde astfel pe Anfield, la o diferenta de scor, care nu reflecta insa exact jocul din teren.

« înapoi la toate știrile

Adaugă comentariu

Alte știri pe aceeași temă

• Fiesta la Cluj! ( 21 Noiembrie 2012 )

Fiesta în Ardeal dupã ce echipa de fotbal CFR Cluj și-a asigurat calificarea în primãvara europeanã. Totul a fost posibil grație "triplei" jucãtorului portughez Rui Pedro care și-a executat fãrã milã conaționalii de la Sporting Braga. Cluburile și terasele au fost neîncãpãtoare iar fanii CFR-ului au avut o noapte albã de neuitat.

• Adio Liga! ( 5 August 2010 )

N-a fost sa fie de acesta data. Unirea Urziceni a fost eliminate din turul trei preliminar al Ligii Campionilor de Zenit, liderul neinvins din Rusia.

National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2