Mircea Lucescu si-a vazut visul cu ochii - calificarea in sferturile Ligii

Data publicării : 9 Martie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Mircea Lucescu, Razvan Rat

Mircea Lucescu si-a vazut visul cu ochii. Sahtior Donetk s-a calificat, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins cu 3-0 pe AS Roma in mansa retur optimilor a Ligii Campionilor. Formatia ucrainiana merge astfel, mai departe cu scorul general de 6-2, dupa ce a invins si in Capitala Italiei cu 3-2. Cu Razvan Rat titular, gazdele au deschis scorul in minutul 18, dupa o faza superba creata pe stanga de Willian si finalizata de Hubschmann cu o executie de zile mari, din marginea careului de sase metri. Sahtior a mai ratat o buna sansa de gol in minutul 23, cand acelasi Willian a pornit pe contraatac din propria jumatate i-a pasat in dreapta armeanului Mkihatryan, care a tras in bratele portarului Doni, romanul Bogdan Lobont fiind doar rezerva. In minutul 28, armenanul a comis-o insa in aparare - l-a faultat in careu pe Borriello, iar arbitrul Howard Webb  a acordat 11 metri. Tot Borriello si-a asumat responsabilitatea executiei, dar sutul sau a fost parat de Pyatov, care a schimbat practic soarta partidei.  Roma a iesit total din cartile calificarii in minutul 41, cand fundasul francez Philippe Mexes, a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, dupa un fault comis asupra lui Luiz Adriano. Cu un om in plus, Sahtiorul lui Lucescu nu a controlat autoritar jocul. Trupa lui Mircea Lucescu s-a desprins la 2-0, pe tabela in minutul 59, cand Willian a gasit coltul lung cu o executie eleganta din centrul careului. Cu doua minute inainte de final, briazilianul Eduardo a luat o actiune pe cont propriu, si a stability scorul finial - 3-0, iar Mircea Lucescu si Razvan Rat  se califica pentru prima data in sferturile Ligii Campionilor cu Sahtior Donetk.

Alte știri pe aceeași temă

• Mircea Lucescu este laudat pe siteul UEFA! ( 15 Iulie 2012 )

Performantele lui Mircea Lucescu la Sahtior Donetsk i-au impresionat pe cei de la UEFA. "Sahtior o masina de castigat titluri" - este tiltul unui articol publicat in mai multe versiuni pe site-ul Uefa.com.

• Mircea Lucescu, un nou titlu de campioana cu Sahtior Donetk! ( 11 Mai 2012 )

Mircea Lucescu a cucerit un nou titlu de campioana cu Sahtior Donetk, cel de-al treilea consecutiv. Minerii s-au impus in ultima etapa, cu un sec 3-0, in meciul disputat cu Oleksandria. Golurile care au adus cel de-al saptelea titlu in vitrina Sahtiorului au fost inscrise de Willian (15'), Mkhitarian (28'), in prima repiza si  Selezniov (56'), in cea de-a doua.

• Mircea Lucescu, la un pas de titlul cu numărul șase in Ucraina! ( 8 Aprilie 2012 )

Mircea Lucescu este pe cai mari in Ucraina ! Sahtior a castigat cu 2-0, derbiul cu Dinamo Kiev si a făcut un pas mare spre titlul cu numărul șase. Razvan Rat a inceput meciul pe banca de rezerve si nu a fost folosit in acest meci. Minerii au inscris cele doua goluri in partea a doua prin Teixeira (min.55) si Rakitskiy (min.80).

• Razvan Rat se retrage de la nationala! ( 25 Februarie 2012 )

Răzvan Raț, fundașul stânga în vârstă de 32 de ani, ia în calcul retragerea de la echipa națională. Fundasul lui Sahtior s-a suparat pe selectioner, pentru ca acesta nu l-a oprit in lotul pentru amicalul cu Uruguay. Inițial, Victor Pițurcă îl convocase pentru meciul de miercuri  de pe Național Arena, insa fundașul a fost contactat de secundul Neagoe, care l-a anunțat că selecționerul s-a răzgîndit. Razvan Rat nu a primit deloc bine vestea, mai ales că nu se aștepta sub nici o formă să rateze confruntarea cu vedetele Forlan, Cavani sau Suarez.

• Lucescu se simte bine! ( 10 Ianuarie 2012 )

Recuperea lui Mircea Lucescu dupa operatie decurge foarte bine.  Antrenorul lui Sahtior Donetk  este înca la sectia de terapie intensiva, insa medicii spun ca evolutia starii sale de sanatate este buna.