Monterrey a cistigat al doilea trofeu consecutiv in Liga campionilor CONCACAF

Data publicării : 28 Aprilie 2012
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Liga campionilor CONCACAF

Mexicanii de la Monterrey se pregtaesc deja pentru o noua vizita in Japonia la Campionatul Mondial al Cluburilor.  Cu scorul general de 3-2 au castigat Liga campionilor CONCACAF impunandu-se in fata altui club Mexican, Santos Laguna. Dupa  victoria cu 2- 0 din mansa tur, Monterrey a avut un meci foarte dificil pe stadionul din Torreon si pierdut cu 2-1, dar scorul a fost suficient pentru a castiga titlul. Santos Laguna a inceput meciul retur in forta asa cum era de asteptat. Oribe Peralta, Quintero si Luduena au fost aproape de a deschide scorul. Monterrey, fara vedeta Humberto Suazo, a reusit cu greu sa reziste. Primul gol al meciului a venit de la Daniel Luduena la finalul primei reprize. Imediat dupa pauza, in minutul 51, Peralta a dublat avantajul celor de la Santos. Publicul vedea deja cum Santos Laguna se apropie de castigarea trofeului, dar antrenorul Benjamin Galindo avea planurile sale.  Schimbarea marcatorului primului gol, Luduena cu Hercules Gomez a schimbat jocul, iar Monterrey si-a revenit miraculos. Aldo de Nigris, Walter Ayovi au trecut pe langa gol, pentru ca in minutul 82 Neri Carzdozo sa inscrie dupa o combinatie in careu cu Ayovi. Los Rayados de Monterrey castiga astfel al doilea trofeu consecutiv in Liga campionilor CONCACAF.