Noroc sa ai...

Data publicării : 18 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : derby, dinamo steaua

Stefan cel Mare si Sfant…va ramane pentru Dinamo, terenul pe care alb rosii n-au mai pierdut de mai bine de 6 ani, eternul derby al Romaniei. Degeaba s-a rugat Gigi Becali la toti sfintii, sa bata Steaua. Dinamo a avut un “sfant” norocos. A batut-o pe Steaua, cu 2-1, sau mai bine cu doua penalty-uri,  intr-un meci de istorie pentru suflarea dinamovista. Acesta a fost ultimul episod al derby-ului disputat in Groapa. Unul mai frumos nici ca se putea.

"Cred că am fost norocoși, am avut probleme mari în repriza a doua când am fost dominați așa cum nu a făcut-o nimeni în acest campionat. Cei de la Steaua au dus multe mingi în careul nostru și așa i-au făcut mari pe Moți și Dolha. Nu știu dacă e corect sau nu dar suntem bucuroși că le-am adus victoria fanilor. Sunt foarte importante aceste trei puncte, ne păstrăm acolo, în plutonul fruntaș. a afirmat Ioan Andone

Gabi Torje zis “Penalty” poate fi lait-motivul derby-ului pentru dinamovisti. Prima data, Torje a cerut penalty in minutul 21, la un contact cu Latovlevici, insa centralul Avram nu s-a lasat pacalit si dinamovistul s-a ales cu galben pentru simulare. Zece minute mai tarziu, timp in care Stancu a deschis scorul pentru Steaua, Torje a centrat din corner de pe dreapta, Bilasco a respins cu capul in mana lui Apostol si Marius Avram a acordat lovitura de pedeapsa, si Dinamo a egalat in urma reusitei lui  Adrian Cristea., pentru ca peste alte 4 minute, tot Torje a fost placat ca la rugby de Tatarusanu in careu si a beneficiat de un nou penalty, din care a inscris Marius Niculae.

"Am pierdut trei puncte foarte importante in lupta pentru titlu. Este pacat de jocul pe care l-am practicat. In fotbal, nu intotdeauna cine joaca mai bine castiga. Pacat de acele momente de neatentie, ma refer la cele doua lovituri de pedeapsa pe care le-am primit. Ne-ar fi trebuit un pic de atentie, fara acele penaltiuri Dinamo nu si-a creat nici o situatie de a marca" a spus antrenorul Stele, Marius Lacatus

Si-au tot creat situatii ros-albastrii, insa, dar degeaba. Steaua putea egala in minutul 45 prin acelasi Bogdan Stancu, insa lovitura de cap a atacantului stelist a fost parata cu un reflex de zile mari de Dolha. Portarul alb rosilor a tinut-o si Dinamo in avantaj si in minutul 69, cand Bonfim a ratat din 6 metri.

Alte știri pe aceeași temă

• Bătaie între suporterii echipei "Petrolul" Ploiești și jandarmi ( 2 Decembrie 2013 )

Lupte de stradã înaintea derby-ului Steaua- Petrolul. Suporterii echipei prahovene au aruncat cu pietre în jandarmi, iar forțele de ordine au ripostat cu sprayuri lacrimogene. Bãtaia începutã aproape de București, a continuat, câteva ore mai târziu, la Ploiești. 150 de suporteri, dintre cei peste 1.300 care au fost întorși din drum, în urma violențelor din localitatea ilfoveană Domnești, au refuzat să părăsească zona...

• Derby-ul de trap al României, pe Hipodromul din Ploiești ( 8 Iulie 2013 )

Derby-ul de trap al României a adunat pe Hipodromul din Ploiești peste două mii de iubitori ai echitației. Herghelii de renume, ca "Dor Mărunt" si "Rușețu", au participat și de data aceasta la competiție. Spectatorii au aplaudat eleganța armăsarilor și priceperea jocheilor. Hipodromul arată, însă, jalnic. Pentru a distrage atenția de la tribuna fără geamuri și cu ziduri roase, administratorii au decorat-o cu flori.

• Tensiune inainte de derby! ( 5 Decembrie 2011 )

Dinamo-Steaua, eternul derby al campionatului, va inchide etapa a 16-a a Ligii 1!

• Primul derby pe National Arena! Steaua - Rapid! ( 24 Octombrie 2011 )

Steaua-Rapid, primul derby pe National Arena! Duelul va umple stadionul: sunt asteptati 40 de mii de fani in tribune, iar Gigi Becali isi freaca satisfacut palmele. Interesul mare aratat de suporteri ii vor aduce un profit de cel putin 200 de mii de euro.

• Bilete vandute ca painea calda ( 12 Mai 2011 )

Nebunie la casele de bilete din Galati cu doua zile inainte de derbyul primelor 2 clasate: Otelul-Poli Timisoara! Interesul urias pentru marea intalnire i-a facut pe suporteri sa ia cu asalt ghiseele si sa epuizeze  tichetele in scurt timp.