OLTCHIM - DEBUT CU INFRANGERE

Data publicării : 10 Octombrie 2010
Categorie : Sport

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a debutat cu o infrangere in noul sezon al Ligii Campionilor, elevele lui Peter Kovacs fiind invinse in deplasare de Randers, scor 27-23. "Galacticele" noastre au inceput slab meciul cu vicecampioana Danemarcei si le-au permis adversarelor sa se distanteze pe tabela de marcaj inca din debutul meciului, scorul aratand un incredibil 7-2 in minutul 8, in care antrenorul Kovacs Peter a fost nevoit sa ceara time-out. Valcenele si-au mai revenit odata cu trecerea timpului si au redus diferenta la doar doua goluri pana la pauza, scor 14-12. Partea secunda a fost ceva mai echilibrata, insa danezele au reusit sa ia un avantaj de 4 goluri inca din primele 10 minute si au reusit sa-l pastreze pana la finalul disputei. Oricum, rezultatul din Danemarca a fost supriza zilei în Liga Campionilor, în condiţiile în care Oltchim este finalista competiţiei în sezonul trecut, iar Randers HK s-a calificat în grupe, dupa disputarea unui turneu preliminar. Din grupa C preliminara a Ligii Campionilor mai fac parte Toulon (Franţa) şi Larvik (Norvegia).