Pandurii - Tirgu Mures, un meci cu trei penalty-uri si o eliminare

RSS Știri

Data publicării : 7 Noiembrie 2010
Categorie : Sport

Pandurii au invins categoric cu 4-1, pe FCM Tirgu Mures, in meciul jucat la Turnu Severin. Partida a fost desosebit de disputata, cu trei penalty-uri si o eliminare in tabara oaspetilor. Dupa 20 de minute de joc de tatonare, Pandurii au trecut treptat la conducerea jocului. Ocaziile lui Bacila, Orac si Stromajer au anuntat golul ce avea sa vina in minutul 35. Bruno Fernandes l-a faultat pe in careu Stromajer, iar arbitrul Robert Dumitru a acordat penalty pentru Pandurii si l-a sanctionat cu galben pe fostul jucator al Unirii Urziceni. Lovitura de pedeapsa a fost transformat de Claudiu Voiculet, care a deschis astfel scorul. N-au trecut nici cinci minute si Bruno Fernandes a vazut al doilea galben, tot pentru un fault, de data aceasta in afara careului propriu. Gorjenii au profitat de amul in plus si au atacat cu entuziasm. Cosmin Bacila a dublat diferenta de pe tabela in minutul 44, cu un sut din alergare, dupa ce portarul Stetca respinsese in prealabil un sut violent din stanga careului. La zece minute dupa pauza, Pandurii si-au majorat diferenta, tot din penalty. La o centrare a lui Matei, mingea l-a lovit in mina pe Topic in careu, air arbitrul a indicat din nou punctul cu var. De aceasta data capitanul Pintilii a executat lovitura de pedeapsa, marcand si el fara probleme. Gorjenii au continuat sa domine, iar in minutul 66, Mihai Pintilii a patruns de unul singur de la 35 de metri, a trecut de toti adversarii, l-a scos din joc si pe Stetca si a trimis cu calm in poarta goala pentru 4-0. Scorul final a fost stabilit tot din penalty, dar la poarta cealalta. Vancea a fost faultat de Viera in careu, iar Lucian Munteanu a inscris in minutul 80 golul de onoare al tirg-muresenilor. Dupa etapa a 14-a, Pandurii ocupa locul 14 in clasament, in timp ce Tirgu Mures se afla doua pozitii mai sus.