Polo : Romania - Spania 8-14

Data publicării : 30 Iulie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania, sport, polo, spania

Nationala de polo a României a încheiat pe locul secund grupa A a Cupei Mondiale de la Oradea, dupa ce a fost învinsa de vicecampioana mondiala Spania, cu scorul de 14-8 si va întâlni în sferturile de finala ale competitiei ocupanta locului trei din grupa B. Meciul a fost unul foarte disputat, cu Spania având avantaj de doua goluri din repriza a doua (5-3 si 7-5) si cu România luptând pentru a obtine macar un rezultat de egalitate, care ar fi mentinut-o în postura de lider al grupei. Ibericii s-au distantat, insa, la patru goluri în minutul 23, iar din acel moment a fost imposibil sa mai fie depasiti si Spania obtine astfel o victorie categorica în derby-ul grupei.

Marcatorii României au fost Iosep si Georgescu, ambii cu 2 goluri, Negrean, Matei, Busila si Diaconu cu cate o reusita. În primele doua meciuri de la Cupa Mondiala, România a învins Iranul, cu scorul de 26-1, respectiv Australia, cu 11-9. Primele patru clasate la Cupa Mondiala obtin calificarea directa la Campionatul Mondial de anul viitor de la Shanghai.