Raliuri pe muzică de Verdi!

Data publicării : 5 Iulie 2012
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : BCR Leasing Rally Team, Vali Porcișteanu, Raliul Sibiului

Campionul național de raliuri Vali Porcișteanu și colegii săi de la BCR Leasing Rally Team au asistat la premiera spectacolului "Un ballo in maschera", ultima reprezentație din stagiunea 2011-2012 a Operei Naționale din București.

Obișnuiți mai degrabă cu zgomotul asurzitor al motoarelor, piloții au vrut să demonstreze că, spre deosebire de majoritatea fotbaliștilor din Liga I, au și preocupări intelectuale în timpul liber. Muzica lui Giuseppe Verdi a fost astfel cadrul perfect pentru un team buliduing inedit.

Campionul Porcișteanu a fost cel care a atras cel mai des privirile spectatorilor. El a fost însoțit la eveniment de frumoasa sa logodnică Alina Bunică, cel mai sexy pilot din România.

Sincron: Edwin Keleti - pilot BCR Leasing Rally Team (din interviu piloti)

TC IN 00:01:05 - TC OUT 00:01:20

După relaxarea de la operă, piloții intră acum în linie dreaptă cu pregătirile pentru Raliul Sibiului. Competiția programată peste două săptămâni face parte anul acesta în premieră și din calendarul Intercontinental Rally Challenge.

Alte știri pe aceeași temă

• Dueluri aprige la Raliul Iasiului ( 3 Octombrie 2013 )

Penultima etapa a campionatului national de raliuri debuteaza vineri la Iasi. 36 de echipaje, 130 kilometri de probe speciale spectaculoase pe macadam si cele mai tari masini din tara. Acesta este meniul cu care organizatorii spera sa atraga iubitorii de motorsport.

• „Liniuță” pe pârtia de la Straja! ( 16 Ianuarie 2013 )

Întrecere inedită pe pârtia de schi de la Straja între Vali Porcișteanu, cel mai bun pilot de raliuri din România, și Sorin Părău, campionul național la schi extrem. Porcișteanu a demarat în trombă la coborârea pe pârtie cu bolidul său Mitsubishi Lancer Evo 9.

• Lecția de franceză ( 8 Octombrie 2012 )

Francois Delecour a încheiat în stil de mare campion un sezon în care a fost net superior piloților români. Fostul vicecampion mondial s-a impus în toate probele speciale în ultima etapă de la Iași și l-a devansat în clasamentul general pe Vali Porcișteanu, campionul de raliuri din 2011. La finalul campionatului au existat însă și românii fericiți. Alex Filip ar putea bifa o triplă istorică în acest sezon. Pilotul BCR Leasing Rally s-a impus la două roți motrice, la clasa 5 și și-ar putea trece cont inextremis și titlul cu echipa.

• Iubire pe patru roți ( 27 Septembrie 2012 )

Vali Porcișteanu, campionul de raliuri al României, și frumoasa Alina Bunica alcătuiesc singurul cuplu de piloți din sportul românesc. Cei doi sărbătoresc peste câteva zile, la Raliul Iașiului, aniversarea a cinci ani de când sunt împreună. Vali și Alina sunt două suflete pereche. Ambii au cochetat cu raliurile din perioada copilăriei și universul lor e plin de cupe, trofee și medalii. Cu timpul, fiecare a inserat însă printre propriile amintiri și poze cu persoana iubită. Deși viața lor se derulează la viteze amețitoare, Alina spune că iubitul ei își găsește uneori timp să își etaleze și latura romantică.

• Un francez, campion pe plaiurile mioritice ( 10 Septembrie 2012 )

Raliul Țara Bârsei, penultima etapă a sezonului, a stabilit în mare măsură configurația finală a clasamentelor. Francezul Francois Delecour este noul campion absolut al României după ce Vali Porcișteanu, câștigătorul din 2011, a fost descalificat de arbitrii la finalul unei curse absolut nebune. Macadamul din „triunghiul forestier” Săcele-Azuga-Predeal a produs numai puțin de zece abandonuri. Campionul Vali Porcișteanu a fost protagonistul celor mai dramatice momente. Cu amortizorul față rupt la jumătatea competiției, piteșteanul a reușit să ajungă inextremis la finalul etapei pe un nesperat loc cinci, care îi mai oferea șanse teoretice la titlu în ultima etapă de la Iași. Arbitrii l-au descalificat însă ulterior pentru manevre interzise de regulament. In varsta de 50 de ani, francezul Francois Delecour, fost vicecampion mondial, a devenit astfel în premieră campion al României.