Rapid a pierdut la Bistrita si se indeparteaza de Europa League!

Data publicării : 19 Martie 2011
Categorie : Sport

Rapid a pierdut la Bistrita, dupa mai bine de 5 ani, iar in Giulesti s-a declansat furtuna. Dupa 2-3 cu Gloria lui “tata Jean”, Rapidul ar putea rata din nou Europa, iar Sumudica este aratat cu degetul de toata lumea. Si totusi nimic cu prevestea dezastrul din etapa a 22-a. Rapid a deschis scorul in minutul 25, prin Mihai Roman, care a reusit un sut bun de la 30 de metri, la gol avind o buna contributie si portarul Albut. Bistria pregatita de un fosta legenda a Rapidului, Nae Manea, nu a fost insa impresionata. Dupa 6 minute, Cavalli a reusit egalarea, italianul speculind o minge respinsa de Coman la sutul lui Petre. Dupa pauza, Bistrita a trecut in avantaj, gratie aceluiasi Cavalli, care in minutul 66 l-a invins din nou pe Coman, la a doua incercare. Lucrurile pareau sa se complice pentru Rapid, insa golgheterul Herea, revenit printre titulari dupa ce cu Dinamo a fost tinut pe bara, a adus egalarea, dupa ce a fost bine servit de Cesinha. Gazdele au reclamat offside, insa abitrul a validat golul si scorul a devenit 2-2. Dezastru a venit insa pentru giulesteni in minutul 78. Coman l-a oprit prin fault pe acelasi Cavalli si a fost eliminat. Cum Sumudica efectuase deja toate cele 3 schimbari, locul lui Coman a fost luat de ...mijlocasul Mihai Roman, autorul primului gol. Gafa lui Coman ii da apa la moara lui Bornescu, aflat deja in clinciuri cu conducerea rapidista. Bajenaru a marcat fara emotii din penalty, iar Gloria s-a impus cu 3-2. Rapid isi vede astfel in pericol obiectivul din acest an, un loc de Europa League, in timp ce Gloria Bistrita a facut un pas important in evitarea retrogradarii.