Rapid - U Cluj 3 - 0

Data publicării : 20 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : rapid u cluj

Fara suporteri si fara presedintele Dinu Gheorghe, suspendat, Rapid a obtinut o victorie clara in Giulesti cu Univ. Cluj. Trei goluri a inscris trupa lui Sumudica dupa esecul din etapa tercuta de la Tg. Mures. Gazdele au trecut in avantaj repede..In minutul 7, Mihai Roman a facut 1-0 pentru Rapid, dupa o pasa de la Herea si o faza personala de toata frumusetea.La cateva minute distanta Adrian Pit a avut sansa egalarii, dar sutul sau din voleu in diagonala a ocolit coltul lung. Nici giulestenii n-au mai resuit sa inscrie in prima repriza, ardelenii au fost salvati de bara in minutul 24, cand lovitura de cap a lui Cassio Vargas a intalnit transversala.
Rapidul a continuat sa atace si la reluare, cand Cesinha a avut o mare ocazie de gol, insa sutul acestuia a fost respins cu mari emotii de la vinclu de portarul clujenilor. In acelasi minut 46 au scapat ardelenii inca o data de gol la sutul lui Mihai Roman din centrul careului.
Minutul 69 a adus a doua reusita a rapidistilor, o bijuterie de gol purtand semnatura lui Ovidiu Herea. Decarul Rapidului a reluat spectaculos prin foarfeca pe spate, Hutan a prins mingea pentru o secunda, dar tulburat de executia lui Herea, a scapat mingea din brate in propria poarta.Cu 11 minute inainte de final a reusit si Sabrin Sburlea sa inscrie primul sau gol in tricoul Rapidului. Atacantul venit de la FC Brasov in vara acestui an a profitat de o respingere gresita a clujenilor, dupa un sut blocat al lui Herea, a preluat elegant pe piept si a tras in forta in diagonala, portarul Universitatii vazand mingea abia dupa ce a intrat in poarta.