Remiza pentru Steaua

Data publicării : 11 Februarie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua amical steaua rosie

Steaua a terminat la egalitate, scor 0-0, partida amicala disputata in cantonamentul din Antalya impotriva sarbilor de la Steaua Rosie Belgrad, locul 2 in campionatul Serbiei.

Prima ocazie de gol au avut-o elevii lui Marius Lacatus. Dica a executat scurt un corner de pe stanga, mingea a fost recentrata apoi in careu la Bilasco, a carui lovitura de cap a trecut insa putin pe langa poarta.

Dupa o faza periculoasa a sarbilor, la care Brandan s-a descurcat excelent, ros-albastrii au avut o noua ocazie de gol, de aceasta data una uriasa. In minutul 14, Dica si-a incercat norocul cu un sut de la peste 40 de metri, vazandu-l pe portarul advers iesit, insa acesta s-a repliat si a scos in extremis de sub transversala.

Minutul 27 a adus inca o faza periculoasa a sarbilor. Borja l-a intors in careu pe Geraldo si a tras la poarta, Stanca nereusind sa retina, insa a reusit sa devieze totusi mingea, aceasta fiind apoi respinsa din fata portii.

Replica Stelei romanesti a venit de la acelasi Nicolae Dica, atacantul avand o actiune personala superba in banda stanga, pentru a ajunge apoi in careu de unde a tras in diagonala milimetric pe langa poarta.

Din nou au dat romanii replica, acum mult mai puternic, Nicolita si apoi Brandan ratand pe rand ocazii incredibile, in urma unor faze superbe ale elevilor lui Lacatus.

Steaua a inceput meciul cu: Stanca, Bonfim, Geraldo, Galamaz, Brandan, Szekely, Marinescu, Ricardo, Nicolita, Dica, Bilasco. In repriza secunda au mai intrat: Cezar Lungu, Martinovici, Bicfalvi, Surdu, Onofras, Baciu si Emeghara.

Cea mai noua achizitie a Stelei, atacantul Lucian Burdujan, nu a fost folosit nici macar un minut, acesta amanandu-si debutul din cauza pregatirii fizice deficitare.