Romania Belarus 2 - 2. Adio, calificare!

Data publicării : 8 Octombrie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania, piturca, euro 2012, mutu, Belarus

Romania a terminat 2-2 cu Belarus, dupa dubla lui Adi Mutu si a ratat calificarea la EURO 2012. Starul nationalei s-a rugat sa inscrie primul gol al tricolorilor pe National Arena si dorinta i-a fost implinita. In minutul 18, magicul Sanmartean i-a pasat perfect lui Torje, iar fostul dinamovist a intors pentru Mutu, care a indeplinit o simpla formalitate. Sanmartean nu a mai rezistat decat 11 minute mai tarziu, Piturca fiind nevoit sa il inlocuiasca cu Adrian Cristea.

De aici a inceput raul. Elevii lui Piturca au renuntat la initiativa si le-au permis oaspetilor sa se apropie de poarta lui Pantilimon. Inevitabilul s-a produs chiar inainte de pauza. Kornilenko a profitat de o greseala a lui Moti si a adus egalarea in tabara bielorusilor. La revenirea de la cabine, Mutu a obtinut usor penalty si a readus nationala in avantaj. Briliantul a ajuns astfel la 34 de goluri inscrise sub tricolor, cu unul mai putin decat Regele Gica Hagi.

Tricolorii au fost pedepsiti pe final de partida. Bielorusii nu au iertat o noua gafa a lui Moti si Dragum a restabilit egalitatea. Romania – Belarus s-a terminat 2-2 si meciul cu Albania de marti va fi doar de palmares. Elevii lui Piturca au pierdut si mathematic orice sansa de calificare la baraj, Bosnia castigand cu Luxemburg, scor 5-0, iar Albania fiind condusa in Franta cu 3-0.