Romania-Italia 1-1

Data publicării : 18 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : amical romania italia 1-1

Suntem egalii campionilor mondiali din 2006. Nationala Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1, amicalul de lux cu Italia, ultimul din acets an, incheiat cu o singura victorie pentru tricolori. Trupa lui Lucescu a a inceput curajos partida si s-a instalat in jumatatea adversa in primele minute.Marica a luat o faza pe cont propriu in minutul 18, intrand in careul advers, dar centrarea sa a fost respinsa cu usurinta. Patru minute mai tarziu atacantul lui Stuttgart a tras la indigo faza, cu diferenta ca a reusit centrarea in lateral pentru Stancu.
Italienii au replicat prin Balotelli, al carui sut din lovitura libera a fost aparat fara probleme de Pantilimon. Incisivul atacant italian a iesit la rampa din nou inminutul 27, cand a profitat de un balon pierdut in propria jumatate de Rapa, sutand violent de la 30 de metri peste poarta.Minutul 34 a adus si prima reusita a partidei, Marica inscriind la capatul unei faze prelungite de atac a Romaniei. Deac a centrat in careu, iar atacantului lui Stuttgart nu l-a iertat pe Viviano si a inscris din opt metri, cel de-al 13 gol al sau pentru nationala si doar al doilea in mandatul lui Lucescu.Italienii au trecut pe langa egalare in ultimele secunde ale primului mitan, Pantilimon intervenind salvator la sutul lui Balotelli, dupa care Goian a indepartat balonul in inaltul tribunei.Prandelli i-a trimis in teren pe Gilardino si Quagliarela in startul reprizei secunde, mutare ce s-a dovedit a fi decisiva pentru rezultatul final al meciului.
Gilardino a provocat haos in careul Romaniei in primele 7 minute a celei de-a doua parti si a si inscris, dar reusita atacantului a fost anulata pe motiv de ofsaid.Romania a replicat in minutul 61 prin Deac, centrarea acestuia de pe dreapta trecand prin fata portii italiene inainte sa fie ajunsa de Marica si Tanase.Squadra Azzurra a egalat cu opt minute inainte de final, cand, la o lovitura de colt, Quagliarela a deviat in poarta centrarea lui Andrea Pirlo.Egalarea nu a turnat plumb in ghetele tricolorilor romani ca in alte ocazii, dimpotriva chiar, Alexa avand o mare ocazie de gol in minutul 84, cand sutul sau de la 30 metri l-a intins serios pe Viviano.S-a terminat 1-1 si România reuseste sa obtina al patrulea rezultat de egalitate în cele 16 meciuri disputate în compania formatiei Italiei. Dintre cele 16 meciuri, opt au fost amicale.