Romania Muntenegru 23 - 21

Data publicării : 15 Decembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : CE 2010, Romania Muntenegru 23 - 21

La capatul a 60 de minute extrem de intense, nationala feminina a Romaniei s-a impus cu stil in fata reprezentativei statului Muntenegru, scor 23-21, ramanand cu sanse mari in lupta pentru calificarea in semifinalele Campionatului European. Ecuatia calificarii in semifinale a fost rezolvata inaintea meciului considerat a fi decisiv cu Rusia, dupa ce aceasta din urma a pierdut fara drept de apel in fata Spaniei, scor 22-30. In acest conditii Romania are asigurat locul secund indiferent de rezultatul meciului cu Rusia.Inca de la primul atac miza confruntarii si-a pus amprenta asupra evolutiei ambelor formatii, deschiderea scorului producandu-se dupa trei minute de sterilitate.
A fost nevoie de o aruncare in forta a Cristinei Neagu pentru ca tabela sa se modifice pentru prima data. Jovanovic a egalat la unu, dupa care Neagu si-a trecut in cont al doilea gol cu o executie si mai spectaculoasa. Echilibrul a fost cuvantul de ordine in primele zece, cand s-au marcat doar trei goluri. Romania s-a aparat bine, profitand si de paradele senzationale ale Talidei Tolnai, singura portarita inscrisa pe foaia oficial de joc.
Muntenegru a condus in premiera (scor 3-2), dar Romania a revenit la conducerea chiar la jumatatea primei reprize, cand Elisei a marcat pentru 5-4, dupa patru reusite consecutive ale Cristinei Neagu.
Au urmat momente mai putin bune in jocul echipei noastre, astfel ca handbalistele din fosta Iugoslavie au preluat initiativa in joc si pe tabela, unde au reusit sa se distanteze la 9-6.
Voina a sunat adunarea printr-un time out si Romania a reactionat rapid prin doua goluri la rand marcate de Melinda Geiger. Pivotul Oana Manea a egalat la unsprezece cu putin inaintea pauzei, la cabine fetele noastre intrand cu avantaj minim, scor 13-12, dupa o reusita de senzatie a aceleiasi inepuizabile Cristina Neagu.
Partea secunda a stat sub semnul interventiilor de exceptie ale Talidei Tolnai, care a oferit un adevarat recital intre buturile echipei Romaniei. Tricolorele s-au distantat la 17-13 la jumatatea reprizei secunde, dupa un joc colectiv foarte bine pus in scena, avantajul de patru goluri dovedindu-se a fi hotarator in economia partidei. Intrarea pe pivot a Ionelei Stanca a dat un plus de prospetime in faza ofensiva, experimentata jucatoare a Oltchimului obtinand doua aruncari de la sapte metri in momente cruciale, cand jocul ofensiv al Romaniei intrase intr-un usor con de umbra.
De la 18-13 si 21-16, muntenegrenele s-au apropiat incet dar sigur pe tabela, astfel ca ultimele trei minute au gasit Romania in avantaj fragil, scor 22-20. Tolnai a iesit din nou la rampa cu o interventie magistrala si Romania a gestionat ideal avantajul de doua goluri, care mentine formatia tricolora in lupta pentru semifinale.