romania - rusia 35-20

Data publicării : 17 Decembrie 2010
Categorie : Sport

Cu o formatie alcatuita in mare parte din rezerve, echipa nationala de handbal feminin a tratat cu superficialitate ultima partida din grupa principala I, pe care au pierdut-o in fata Rusiei, scor  20-35. A fost un test nereusit pentru echipa lui Radu Voina, care a relevat ca jucatoarele de rezerva nu se pot ridica la valoarea titularelor.

Dupa o zi in care au fost menajate de Radu Voina, jucatoarele noastre au intrat extrem de relaxate pe teren, iar rusoaicele nu ne-au iertat.

Primul gol al meciului a fost reusit de Melinda Geiger, in minutul 1, insa acesta a fost singurul moment al meciului in care ne-am aflat la conducere.

Rusoaicele si-au facut treaba la potential maxim si s-au desprins incet dar sigur, avand cel mai mare avantaj din prima repriza de zece puncte.

La pauza rusoaicele au avut un avantaj de noua goluri (19-10), dupa un joc in care pentru noi doar Melinda Geiger a contat cu cateva aruncari superbe de la distanta.

Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare a noastra de la turneul final, a fost menajata de Radu Voina, intrand o singura data in prima repriza, pentru a inscrie din 7 metri.

Debandada din jocul nationalei lui Radu Voina a continuat si in partea a doua. La zece minute de la reluarea jocului scorul era 24-10 in favoarea rusoaicelor, o adevarata drama, chiar si intr-un meci fara miza.

In absenta lui Geiger, menajata si ea in partea a doua, Fiera a fost principala gura de foc a noastra, care ne-a salvat de la o rusine si mai mare.

Rusoaicele au mentinut insa acelasi tempo pe durata celor 60 de minute si au castigat in cele din urma cu 35-20. Un rezultat care putea fi insa si mai mare, dupa maniera jalnica de joc practicata de romance.

Pentru echipa noastra urmeaza insa semifinala cu Suedia, care va fi transmisa in direct de Onlinesport.ro sambata de la ora 15:30.