Romania - Tunisia : 56-13

Data publicării : 18 Iulie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania, sport, rugby, tunusia

Echipa de rugby a Romaniei a invins formatia Tunisiei, cu scorul de 56-13, si s-a calificat astfel la barajul pentru Campionatul Mondial din 2011, ce va fi gazduit de Noua Zeelanda. Stejarii s-au impus fara probleme la Buzau, meciul fiind un adevarat antrenament cu public.

Elevii lui Romeo Gontineac au facut o prima repriza excelenta, iar la pauza conduceau cu 28-6, dupa ce si-au trecut in cont 3 eseuri prin Dimofte, Fercu si Vlaicu. In partea a doua, stejarii au mai redus motoarele, dar si asa au reusit patru eseuri prin Ianus, Calafeteanu si Cristian Petre, plus unul de penalitate. Danut Dumbrava s-a aflat din nou in forma excelenta, transformind de fiecare data. Pentru a ajunge la Cupa Mondiala, România mai are de trecut de reprezentativa din Uruguay, un adversar foarte dificil. Primul meci al barajului va avea loc pe 6 noiembrie, la Montevideo, iar returul, o saptamina mai tirziu, la Bucuresti. Castigatoarea acestei duble manse va fi repartizata la Cupa Mondiala de anul viitor, in grupa B, alaturi de Anglia, Scotia, Argentina si Georgia.