Romania – Ucraina 4 - 2

Data publicării : 9 Februarie 2011
Categorie : Sport

Nationala Romaniei a ratat calificarea in finala Cyprus Cup, dupa ce a pierdut la loviturile de departajare intalnirea cu Ucraina. A fost 4-2 pentru vecinii nostri, dupa ce la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal 2-2.

Aflata in plin proces de pregatire a participarii la Euro 2012, unde este calificata din oficiu ca gazda a turneului final, reprezentativa Ucrainei a inceput mai bine meciul de la Paralimni.

Prima ocazie a apartinut ucrainenilor in minutul 13, cand Aliev a centrat din lovitura libera si fostul extraterestru Cygrynsky a reluat cu capul peste transversala.

Dominarea evidenta a romanilor s-a concretizat pe tabela in minutul 24, cand Rakitki a deschis scorul cu un sut din lovitura libera. Pantilimon a fost surprins pe picior gresit si mingea s-a oprit la coltul aparat de portarul timisorean.

Ucraina si-a majorat avantajul in minutul 32 la capatul unei frumoase faze colective. Deac a pierdut un balon in propria jumatate, mingea a fost recuperata de Gusev, acesta a pasat in fata portii pentru Devic, care la randul sau l-a servit ideal pe Milevski.

Tricolorii au reactionat dupa doar doua minute si Alexa a dat semnalul revenirii in meci. A fost un corner de pe dreapta, Muresan a deviat cu sansa pentru mijlocasul iar Alexa a trimis din sase metri in poarta lui Piatov.

Acelasi Alexa si-a trecut in cont dubla in minutul 44, cand a marcat dupa o faza similara cu cea de la prima reusita. Din nou corner de pe partea dreapta, Papp a deviat cu capul si Alexa a trimis la coltul lung.

Romania a iesit cu o alta atitudine de la cabine si jucatorii lui Razvan Lucescu au pus stapanire pe joc in partea secunda. Cu un presing sufocant in jumatatea adversa si cu mingea dusa pe cele doua extreme ale terenului in faza de atac, tricolorii au taiat din elanul aratat de ucraineni in prima repriza.

Cea mai importanta sansa de gol i-a apartinut lui Zicu, jucatorul intrat in al doilea mitan sutand putin pe langa poarta, in minutul 70, dupa o cursa personala pe stanga.

In cele din urma s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare, unde pentru Romania au ratat Zicu si Papp. Ucraina s-a distantat la 3-0 dupa reusitele lui Yarmolenko, Timoschuk si Kravets, pentru ca Pantilimon sa reaprinda sperantele tricolorilor prin interventia din fata lui Gusev. Liviu Ganea si Rat au redus din diferenta, dar ultimul cuvant i-a apartinut lui Rotan, acesta calificand Ucraina in finala Cyprus Cup.

Asadar, Ucraina va intalni Suedia in finala turneului din Cipru, in timp ce Romania va juca impotriva reprezentativei tarii gazda.