Romanii din Qatar au debutat diferit. Lucescu cu infringere, Boloni cu victorie, dar norocoasa!

Data publicării : 16 Septembrie 2012
Categorie : Sport

Doi tehnicieni romani au debutat in campionatul de fotbal din Qatar, unde se joaca pe munti de dolari! Unul a avut noroc, altul s-a impiedicat. În runda inaugurală, Ladislau Boloni s-a impus cu Al Khor pe teren propriu, 1-0 cu Al Kharitiyath, in timp ce Răzvan Lucescu a pierdut acasă cu Al Jaish, 0-2. Pentru Boloni, victoria a venit tîrziu și cu noroc. Mijlocașul oaspeților, iranianul Teymourian a pasat in spate, iar Julio Cesar a interceptat și a marcat golul vitoriei, cu cinci minute inainte de finalul jocului. Brazilianul era în ofsaid, insa golul a fost validat, pentru ca pasa a venit de la adversar.”Chiar dacă golul victoriei a fost un cadou din partea adversarului, trebuie să spun că a învins echipa mai bună. Am avut patru mari ocazii de gol în prima repriză, însă n-am profitat de ele. Am jucat sub o presiune mare, fiindcă meciurile din prima etapă sînt mai grele. Mă bucur însă că am învins și am început bine sezonul" – a declarat la finalul jocului Ladislau Boloni. Daca Boloni a fost ajutat de sansa, Răzvan Lucescu a avut parte de un start ratat cu Al Jaish, echipa pe care a preluat-o în vară, după despărțirea de Rapid. Al Jaish a pierdut surprinzator acasa confruntarea cu Umm Salal, penultima clasată în sezonul trecut. Echipa antrenata acum de Razan Lucescu, este nimeni alta decît vicecampioana de anul trecut. Gazdele a pierdut cu 0-2, primind cîte un gol de fiecare repriză. Totusi, trupa lui Lucescu Junior a jucat mai bine de o repriza in inferioritate numerică. ”Azi, fotbalul ne-a pedepsit. Trebuie să acceptăm această înfrîngere și să analizăm greșelile pe care le-am comis. Echipa mea nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, mai ales în prima jumătate de oră. În plus, am ratat foarte multe ocazii, iar fotbalul pedepsește echipa care își irosește ocaziile de gol” – a spus Razvan Lucescu dupa acesta infringere. Platit cu 1 milion de dolari pe sezon de catre arabi, Razvan Lucescu are ca obiectiv cu Al Jaish cucerirea titlului de campioana in Qatar.