Sportul_Rapid 0_2

Data publicării : 25 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : sportul rapid

Rapid continua totusi sa spere la castigarea campionatului dupa succesul, scor 2-0, obtinut in deplasare cu Sportul Studentesc.
Echipa lui Sumudica a dominat in totalitate prima repriza a meciului din Regie, insa nu a reusit sa puna prea mult in pericol poarta aparata de Vladimir Niculescu.
Cesinha a ratat cea mai mare sansa de gol in prima repriza, in minutul 22, insa sutul sau din pozitie de unu la unu cu portarul a fost parat excellent de Niculescu. Replica "studentilor" a venit dupa 10 minute, cand Curelea a scapat singur pe poarta si chiar a si trimis mingea in plasa, dar golul nu a fost validat din cauza unei pozitii de offside. Jocul s-a mutat la cealalta poarta, unde Cesinha a trecut din nou aproape de deschiderea scorului, de aceasta data trimitand cu capul pe langa poarta, iar la pauza s-a intrat la egalitate, 0 0. Pana la urma, Rapid a deschis scorul la 2 minute de la reluare, in urma unei faze fixe. Lazar a obtinut o lovitura libera din lateral dreapta, Spadacio a centrat ca de obicei perfect, iar Marcos Antonio a reluat in plasa de la bara a doua. Sportul putea egala dupa doar trei minute, insa Curelea nu a avut precizia lui Marcos Antonio, trimitand din pozitie excelenta pe langa poarta o centrare expediata de pe dreapta de Ferfelea. Faza care a decis meciul a avut loc in minutul 82, cand Robert Dumitru a acordat penalty pentru Rapid la indicatia asistentului Sebastian Gheorghe, care a vazut un hent la Maxim in careu. Herea a executat cu siguranta de la punctul cu var si a majorat avantajul oaspetilor.