Spre semifinale

RSS Știri

Data publicării : 12 Decembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania handbal CE 2010

Nationala feminina de handbal a Romaniei s a calificat in grupa principala a Campionatului European, datorita victoriilor cu Spania si Serbia. Fetele lui Voina au obtinut o victorie extrem de clara in fata Serbiei, in ultimul meci al Grupei A preliminare, scor final 40-28.

Infrangerea din partida precedenta, cu Danemarca, a afectat evolutia "tricolorelor" in primele minute, cand Serbia a avut avantaj chiar si de 4 goluri. Treptat, fetele noastre s-au descatusat si au facut unul din cele mai bune jocuri din ultima vreme.

Naivitatea ofensiva a adversarelor a fost taxata, romancele reusind o multime de recuperari in defensiva dublate apoi de contraatacuri rapide care le-au lasat fara reactie pe sarboaice.

Demna de remarcat este si evolutia portarului Talida Tolnai, ea inchizand practic poarta in multe momente, asa cum facea secundul Luminita Hutupan pe vremuri.

Finalul a fost de vis, elevele lui Voina marcand gol dupa gol, ceea ce a facut ca diferenta din final sa fie una uriasa, de 12 goluri, iar "tricolorele" au contabilizat nu mai putin de 40 de reusite in cele 60 de minute de joc.

Rezultatul din meciul cu Serbia asigura calificarea Romaniei in grupele principale ale Euro 2010, grupe in care vom pleca cu un "bagaj" de doua puncte, avand sanse reale la calificarea in semifinale.