Steaua a primit ajutor european de la Liverpool!

Data publicării : 5 Noiembrie 2010
Categorie : Sport

Steaua a primit o nesperata mina de ajutor de la Liverpool, in lupta pentru un loc in primavara Europeana. Si ca o clume a ironiei, dupa ce i-au ajutata pe ros-albastrii, cormoranii vor fi cei in fata carora elevii lui Lacatus vor sustine cel mai greu examen, pe 2 decembrie in Ghencea. Liverpool a reusit sa intoarca rezultatul in partida cu Napoli, dupa ce la pauza a fost condusa cu 1-0. Italienii au reusit sa deschida scorul prin Lavezzi, la o faza la care argentinianul a scapat singur cu portarul Reina. In partea a doua, Roy Hodgson l-a trimis in teren pe Steven Gerrard, iar capitanul si-a facut pe deplin datoria, reusind un hattrick. A egalat la 1, in minutul 76, cind a citit o pasa a fostului coleg Dossena, apoi a marcat doua goluri intr-un singur minut. In minutul 88, a transformat un penalty, scos de ofensivul fundas dreapta Glenn Johnson, aducindu-si echipa in avataj, pentru ca apoi sa-si desavirsesca opera cu un lob, pentru 3-1. Liverpool invinge astfel pe Napoli pe Anfiel Road si-i face culoar Stelei pentru locul doi in Grupa K. Trupa lui Stevie G va veni insa in Ghencea pe 2 decembrie, pentru un meci considerat din nou decisiv pentru ros-albastrii.