Steaua - Sheriff Tiraspol 4 -1

RSS Știri

Data publicării : 1 Februarie 2011
Categorie : Sport

Steaua a castigat meciul amical disputat impotriva moldovenilor de la Sheriff Tiraspol, scor 4-1, dupa un meci mare facut de Nicolae Dica. Jucatorul revenit in aceasta iarna in Ghencea a marcat trei goluri, dintre care doua sunt de pus in rama.

Stelistii au inceput meciul cu actiuni in viteza in banda dreapta, unde Bilasco si Banel se inteleg din ce in ce mai bine. Banel a trimis cateva centrari periculoase, insa Bilasco a ratat de fiecare data contactul cu balonul.

Folosit din nou varf, Dica a speculat din plin prima sansa pe care a avut-o, iar in minutul 18 a inscris un gol superb. Sut de la 20 de metri sub bara, pe fondul unui contraatac bun al Stelei.

Marcarea golului i-a descatusat pe stelisti, moldovenii intrand din ce in ce mai rar in posesia balonului. Pe fondul dominarii autoritare, Steaua a majorat diferenta in minutul 35, dupa o faza fixa. Brandan a executat o lovitura libera catre Galamaz, care a facut 2-0 cu o lovitura de cap.

In partea a doua Steaua a continuat sa domine, iar Nicolae Dica si-a desavarsit opera de arta in doar doua minute, 63 si 64.

Mai intai, a lobat superb in vinclu de la marginea careului, pentru ca peste cateva zeci de secunde sa puncteze din nou, tot cu o scarita, din fata portii.

Moldovenii  au inscris si ei golul de onoare cu un sfert de ora inainte de final, dupa o gafa a lui Baciu, prin Jimmy.

Steaua a castigat in cele din urma cu 4-1 si asteapta urmatorul meci amical, care va avea loc miercuri, impotriva lui Dinamo Zagreb.