Steaua - U Cluj 3 - 0

Data publicării : 7 Decembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua u cluj 3 - 0

Steaua a incheiat anul cu o victorie categorical. 3 -0 cu U Cluj si trupa lui Lacatus incheie anul pe locul 7, la egalitate de puncte 29 cu Dinamo si la 10 in spatele liderului, Otelul Galati. Steaua a inceput tare meciul, Anghelov si Bilasco au adus primii pericol in careul advers, pentru ca adevaratele ocazii de gol sa vina din partea lui Cristi Tanase. Acesta a tras de doua ori din pozitii ideale, insa de fiecare data mingea a trecut la o palma peste poarta.

Pana la urma deschiderea scorului a venit in minutul 21, de la Novak Martinovic, aflat la prima sa reusita in tricoul ros-albastru. Jucatorul adus in vara acestui an de la Pandurii Tg. Jiu a sutat cu multa forta din afara careului, Alex Pacurar a deviat usor mingea, dar destul cat sa-l incurce pe Hutan, care n-a mai reusit sa respinga.

Si clujenii aua vut o prima ocazie, Niculescu a pasat pe culoar pentru Bostina, aflat la limita offside-ului, acesta a preluat scurt si a sutat din pozitie ideala in partea stanga, insa Tatarusanu s-a intins la maximum si a reusit sa scoata in corner cu varful degetelor.

Au urmat apoi alte ocazii ale Stelei, prin Bilasco si Bonfim, de fiecare data responsabil cu pasa finala fiind Banel Nicolita, servantul de serviciu al gazdelor. Insa prima repriza s-a incheiat fara ca echipa din Ghencea sa mai reuseasca un gol. Startul partii secunde a debutat cu alte doua mari ocazii de gol ale Stelei, semnate de Bilasco si Surdu.

O lovitura libera din pozitie centrala de la 20 de metri a fost singura faza care a crescut nivelul emotiilor in careul lui Tatarusanu, dar portarul Stelei a retinut cu siguranta executia lui Claudiu Niculescu pe centrul portii. Steaua si-a reluat pe urma jocul de posesie si presiune in jumatatea adversa, iar in minutul 67 Surdu a creat faza din care s-a marcat al doilea gol. Acesta a primit de la Ricardo, l-a fentat usor pe Izvoranu si a pasat din apropiere in gura portii pentru Bilasco, atacantul avand de indeplinit o singura formalitate la nici un metru de linia portii.

Scorul final a fost stabilit de golgheterul Stelei, Bogdan Stancu, in minutele de prelungiri. Atacantul ros-albastrilor a executat interesant, cu un sut in stanga zidului pe jos, o lovitura libera si a dus scorul la un categoric 3-0.