Tecau, campion la Australian Open!

Data publicării : 29 Ianuarie 2012
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania, horia tecau, finala, Australian Open

După 40 de ani, România are un nou învingător într-un turneu de Grand Slam la dublu mixt: Horia Tecău! Tenismenul român și americanca Bethanie Mattek-Sands, cap de serie numărul 8, au câștigat proba de dublu mixt la Australian Open, primul Grand Slam al anului. Cei doi s-au impus în fața perechii ruso-indiene Elena Vesnina/Leander Paes, favoriții numarul 5, scor 6-3, 5-7, 10-3. Meciul a durat o oră și 45 de minute. Tecau si Sands au castigat fara mari probleme primul set, insa si-au iesit din ritm in cel de-al doilea, dupa ce jocul a fost intrerupt de o ploaie scurta la scorul de 4-2 in favoarea perechii romano-americane. Vesnina si Paes au restabilit egalitatea si apoi s-au impus cu 7-5, egaland situatia la unu si au trimis meciul in tie-breakul decisiv al setului al treilea. Tecau si Mattek Sands au castigat clar tie-breakul decisiv cu scorul de 10-3. Horia Tecau a obtinut astfel primul titlu de Grand Slam din cariera, dupa ce in 2010 si 2011 a disputat finala probei de dublu la Wimbledon, alaturi de suedezul Robert Lindstedt. Românul a depășit suma de un milion de dolari câștigați din tenis în urma evoluțiilor sale la Australian Open.